България се е запътила към дългова пропаст. Това прогнозира пред „БНР“ икономистът Кузман Илиев. Според него дългът вече се натрупва със скорост, която буди притеснение. И на фона на това нямало реформаторски ресурс, при който някой да каже, че трябва да се спре.
Илиев обясни, че до края на годината страната ни трябва да изтегли нов заем от 8 милиарда лева. Това ще се случи от външните и от вътрешните пазари, но лихвите и условията няма да бъдат благоприятни. Ако България не успее да го направи, тогава ще имаме проблеми с ликвидността, защото държавата няма да има пари в брой, с които да осъществява своите функции във времето, когато това е необходимо.
Илиев е на мнение, че бюджетът ще бъде изпълнен така, както е заложен. Но в него има предивден дефицит и всичко ще бъде изхарчено до стотинка. Така възниква според него важният въпрос какво ще правят следващите управляващи, които ще дойдат на власт. Дали и те ще продължат да се хлъзгат по тази пързалка, която води към пропастта.
Икономистът прогнозира още, че дълговата спирала ще бъде представяна като нещо правилно, което ще намали неравенствата в обществото и помогне на гражданите и бизнеса в кризата. Що се отнася до данъците тяхното увеличение би било най-голямата глупост, която може да бъде направена в настоящия момент.
Илиев коментира също така, че през последните 20 години е имало усещане, че сме си научили уроците от фалитите, които са сполетели България и че трябва да действаме разумно във финансово отношение. Но сега се вижда, че това не е така.
Експертът подчерта, че от въпросните 11.3 милиарда лева, за които се говори, 5 милиарда ще отидат за социалните плащания, 4 милиарда лева ще бъдат за пенсии, както и за увеличаване на заплатите в публичния сектор. Но в същото време именно пенсиите се плащат през данъците и по тази начин се преобръща моделът. И освен това се наблюдава едно неустойчиво и движено от политиката харчене на средства, което означава натрупването на още повече дълг.
Така според него страната ще се озове в ситуация, в която ще трябва да се чуди как да стопи дефицитите и дали това ще бъде направено чрез вдигане на данъците, което е най-вероятният, но и най-вредният сценарий. Другият вариант е да се взимат нови и нови заеми, но това също е замитане на проблема под килима. Може също така да бъдат преструктурирани разходи и да се намалят, но според Илиев това никой няма да го направи.