Кюрдите в Сирия твърдят, че сирийското правителство се е съгласило да изпрати армията си до северната граница, за да се опита да спре настъплението на Турция срещу тях.
Сирийските държавни медии по-рано съобщиха, че правителствените сили са били разположени на север.
Това следва решението на САЩ да изтегли всичките си останали войски от зоната заради „несъстоятелната“ ситуация там.
Турската атака, започнала миналата седмица, има за цел да изтласка кюрдските сили от граничната зона.
Зоните под контрола на ръководените от кюрдските Сирийски демократични сили (SDF), главният съюзник на САЩ в района, бяха подложени на тежки бомбардировки през уикенда, като Турция спечели два ключови гранични града, коментират световните агенции.
От двете страни са убити десетки цивилни и бойци.
На фона на опасенията от възраждането на групата „Ислямска държава“ в резултат на боевете, кюрдски служители заявиха в неделя пред „Ройтерс“, че близо 800 роднини на бойци на „Ислямска държава“ са избягали от лагера Айн Иса.
Сделката представлява значителна промяна в състава на съюзите на кюрдите, след като загубиха дългосрочните си американски партньори в района.
Все още не е известно за какво се е ангажирало сирийското правителство.
Въпреки това шефът на SDF Мазлум Абди призна, че „ще има болезнени компромиси“ с правителството на Асад и неговите руски съюзници, в статия за списание Foreign policy.
„Ние не вярваме на техните обещания. За да бъда честен, е трудно да знаем на кого да се доверим“, казва той.
„Но ако трябва да избираме между компромиси и геноцида на нашия народ, със сигурност ще изберем живота на нашия народ.“
Сирийската държавна агенция САНА заяви по-рано, че сирийската армия изпраща войски в Северна Сирия, които да се противопоставят на турската офанзива. „Части на сирийската армия пътуват към Северна Сирия, за да се противопоставят на турската агресия на сирийска територия“, съобщи САНА.
Споразумението, чиито детайли не са известни публично, бе постигнато по-малко от седмица след началото на операцията, която продължава на юг, към вътрешността на сирийската територия. Стотици хиляди са засегнатите цивилни според ООН от „Извор на мира“ – офанзива, която цели унищожаване на доминиралите години наред SDF и осигуряване на зона за връщане на сирийци в родината им.
Между компромисите и геноцида
Дълго време изолирани и подлагани на дискриминация от централното правителство в Дамаск, кюрдите установиха де факто автономия в Северна Сирия след началото на сирийската гражданска война през 2011 г.
Дамаск не признава кюрдската автономия, като в миналото сирийските власти дори наричаха кюрдите „предатели“ заради съюза им с Вашингтон в борбата срещу джихадистите от „Ислямска държава“. Заради опасения от евентуална турска офанзива кюрдите започнаха миналата година преговори с Дамаск, когато Анкара вече заплашваше да започне операции по цялата граница, припомня „Франс прес“.
„Русия и сирийският режим направиха предложения, които могат да спасят живота на милиони хора, които живеят под наша закрила. Ние не се доверяваме на техните обещания. Ако трябва да съм честен, трудно е да знаем на кого да се доверим. Знаем, че ще се наложи да правим трудни компромиси с Москва и Башар ал Асад, ако си сътрудничим с тях. Ако трябва обаче да избираме между компромисите и геноцида на нашия народ, със сигурност ще изберем нашият народ да живее“
пише в публикувана през уикенда в списание „Форин полиси“ статия високопоставеният командир от Сирийските демократични сили Мазлум Абди.
Така постигнатата договореност между SDF и Дамаск е сериозна промяна за кюрдите, разчитали на съюза със САЩ.
САЩ продължават изтеглянето
Американският министър на отбраната Марк Еспър обяви през уикенда, че от Северна Сирия ще бъдат изтеглени до хиляда американски войници (почти всички, които в момента са в страната- бел.ред.). Еспър заяви, че ситуацията в Сирия е станала непоносима за американските сили, за които има опасност да се озоват по средата на сблъсъка между Турция и кюрдските сили.
Обявяването на 6 октомври на изтеглянето на американските сили от Северна Сирия провокира възмущение в Съединените щати дори сред най-големите поддръжници на президента Доналд Тръмп в Републиканската партия, отбелязва „Франс прес“.