„Преизчисляването по фиксирания курс 1,9558 и двойното записване на цените у нас трябва да се реши от законодателя. Към момента още сме на ниво законопроект.“
Това напомни Стоил Алипиев по повод включването на Комисията за защита на потребителя /КЗП/ като контролен орган по прилагане на бъдещия закон за въвеждане на еврото в България, съобщиха от ведомството.
Затова законодателите предвиждат в рамките на 12 месеца да се извършва контрол дали правилно са обявени цените. КЗП и в момента има правомощия да преценява дали практиките на търговците са лоялни към потребителите. Това обяви председателят на Комисията за защита на потребителите в интервю.
Важна е ролята на Комисията, когато цените се завишават от изкуствено създадени предпоставки. Това са нелоялните търговски практики, които когато достигнат 50 и повече процента в даден сегмент, неминуемо „завличат“ и всички останали участници в пазара. Председателят на КЗП уточни, че така реално се завишават цени не, заради нормални икономически процеси, а заради нелоялни търговски практики. В законопроекта за приемане на еврото е предвидено двойно означаване на цените в лева и в евро, за да могат потребителите да вземат информирано решение, когато купуват стоки или услуги. Този път вече го извървява Хърватска.
„Ние обменяме с тях данни. В този смисъл си позволявам да отправя един апел към законодателите. Да помислят за промяна в нормативната уредба, защото законът, който защитава правата на потребителите в Хърватска, се въвежда механизъм, който реално дава възможност на контролния орган да влияе при всеки случай на изкуствено завишаване на цените“, каза Стоил Алипиев. Той допълни, че се дава ясна дефиниция какво е необосновано завишаване на цени. Принципът при закръгляването и у нас, ще е това да се прави в полза на потребителя.
В Хърватска е определено, че всяко завишаване на цени, което не може разумно да се обясни и да се докаже, че е вследствие на пазарни механизми или заради инфлационни процеси, е нелоялна търговска практика.