Според Центъра за климатични прогнози на Националната океанска и атмосферна администрация има 60% вероятност слабата Ла Нина да се развие тази есен и да продължи до март, съобщава „Асошиейтед прес“.
Ла Нина е част от естествения климатичен цикъл, който може да предизвика екстремни метеорологични условия на цялата планета, а последиците от него варират в зависимост от мястото.
Въпреки че няма гаранция как ще се развие тази Ла Нина, има някои общи тенденции. Експертите твърдят, че в северните части на Южна Америка може да има повече дъждове от обикновено. Южните райони на САЩ и части от Мексико може да се окажат по-сухи от средното. Северната част на САЩ и южната част на Канада може да се окажат по-влажни от средното.
Ла Нина е хладната фаза на Ел Ниньо – южната осцилация – естествен глобален климатичен модел, който включва промени във вятъра и температурата на океана в Тихия океан и може да предизвика екстремни метеорологични условия на цялата планета.
Ел Ниньо е топлата фаза и се случва, когато пасатите, които обикновено духат през Тихия океан към Азия, отслабват, което позволява на топлите океански води да се натрупват по западния край на Южна Америка. По време на Ла Нина обаче пасатите се засилват и студените води от морските дълбини се издигат нагоре, което води до по-ниски от средните температури на океана в източната част на Тихия океан.
Тези студени океански температури и промените в атмосферата влияят върху положението на струйното течение – тясна ивица бързо движещ се въздух, който се движи от запад на изток около планетата – като го изтласкват на север. Струйното течение се намира над океана и може да се възползва от неговата влага, да повлияе на пътя, по който се движат бурите, и да увеличи валежите.
Съвсем наскоро Земята преживя „тройно“ събитие Ла Нина от 2020 до 2023 г. Ето какво коментира Мишел Л’Херекс, климатолог в NOAA :
„Имахме три последователни зими, в които имаше условия на Ла Нина, което е необичайно, защото единственият друг случай на подобно явление е бил през 1973-1976 г.“
Л’Херекс обясни, че Ла Нина обикновено продължава по-дълго и се повтаря по-често от Ел Ниньо.
„Това е необичайно, въпреки че не е безпрецедентно“, категоричен бе Бен Кук, климатолог в Института за космически изследвания „Годард“ на НАСА, свързан с Колумбийския университет, относно прогнозата за възможна Ла Нина през тази година.
Кук отбеляза, че честотата на явленията Ла Нина може да бъде стресираща за региони, които напоследък се сблъскват със суша, като например Източна Африка. Той добави:
„Ако навлизаме в още едно събитие от типа Ла Нина, това означава продължение на тези наистина лоши условия.“
Въздействието на Ла Нина върху времето
Влиянието на Ла Нина върху времето варира в зависимост от местоположението и сезона, твърди Л’Херекс. Части от Южна Америка, като източната част на Аржентина, могат да бъдат по-сухи от средното, докато Колумбия, Венецуела и северните части на Бразилия могат да бъдат по-влажни от нормалното.
„Зависи къде точно се намирате. Отчасти това се дължи на мусонния цикъл, влажен и сух сезон, който преминава през Централна и Южна Америка, така че Ла Нина основно променя интензивността и разположението на тези мусонни цикли“, обяснява Л’Херекс.
В САЩ в североизточната част на страната и долината на Охайо обикновено се наблюдават по-влажни от нормалното условия с активен ход на бурите поради позицията на струйното течение, казва Саманта Борисоф, климатолог в Североизточния регионален климатичен център на NOAA, базиран в университета Корнел.
Вълнението на струйното течение може да доведе и до по-чести студени огнища, особено в централната и южната част на САЩ. Борисоф каза, че снеговалежите са трудни за прогнозиране и силно зависят от бурята и пътя, който тя поема, но отбеляза, че Нова Англия, Ню Йорк и районът на Големите езера обикновено са по-снежни през зимите на Ла Нина, но това никога не е гаранция. Южните и югоизточните райони на САЩ са по-далеч от активното трасе на бурята и обикновено са по-сухи и по-топли от нормалното.
Ла Нина, Ел Нино и изменението на климата
Според учените връзката между изменението на климата и Ла Нина и Ел Ниньо не е напълно ясна.
Пол Раунди, климатолог от Университета в Олбъни, обяснява, че климатичните модели обикновено показват по-чести Ел Ниньо и по-редки Ла Нино, но не всички модели са съгласни. Компютърните модели също така се затрудняват да отделят нормалните вариации във фазите на Ел Ниньо и Ла Нина от влиянието на климатичните промени върху затоплянето на океаните и атмосферата.
„Не бих заключил от това, че изменението на климата всъщност не причинява повече поява на Ел Ниньо“, коментира Рунди и продължава:
„Просто самата природа има толкова силни колебания сама по себе си. Така че можем да получим множество събития от типа Ла Нина, а може би след 40 или 50 години ще наблюдаваме обратното.“
Наблюдаваме най-голямата суперлуна за годината: Луната на ловеца