Латвийският външен министър Кришянис Кариньш, който се присъедини към надпреварата за следващия генерален секретар на НАТО, смята, че работата трябва да бъде дадена на някой от страна, която говори за разходите за отбрана. В подкаст на „Politico“ Кариньш заяви:
„Латвия инвестира около 2,4 процента от нашия БВП в отбрана тази година и се насочваме към 3 процента през следващите три години.“
Латвийският външен министър добави:
„Някак си слагаме парите на устата. Което е важно според мен за всеки генерален секретар да може да говори с тези членове, които все още не го правят.“
Няколко европейски лидери изразиха интерес да поемат поста на ръководител на военния алианс, след като настоящият шеф на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че ще се оттегли в края на своя мандат, който беше удължен до октомври.
Освен Кариньш, министър-председателят на Естония Кая Калас, която може да стане първата жена шеф на алианса, и премиерът на Холандия в оставка Марк Рюте също заявиха, че се интересуват от работата.
Докато Рюте се смята за фаворит, той е изправен пред критики за неуспеха на страната му да изпълни целта на алианса за разходи за отбрана, определени на 2 процента от брутния вътрешен продукт на всяка страна. Разходите на Естония са надхвърлили тази граница от 2015 г. насам, според НАТО. Латвия е допринесла повече от 2 процента от своя БВП за отбрана от 2018 г.
Освен ролята на шеф на НАТО, надпреварата за най-високите постове в Европейския съюз иначе вече започна в Брюксел, след като председателят на Европейския съвет Шарл Мишел обяви, че ще се кандидатира на европейските избори през юни. Ако бъде избран, Мишел ще встъпи в длъжност през юли, което означава, че лидерите на ЕС ще трябва да избързат с обикновено дългите преговори, за да намерят неговия заместник. В противен случай рискуват премиерът на Унгария Виктор Орбан, който има близки връзки с руския президент Владимир Путин, да се намеси да председателства временно срещите между лидерите на ЕС, тъй като страната му поема ротационното председателство на Съвета на ЕС на 1 юли.
Кариньш подчерта, че съобщението на Мишел го е изненадало „малко“ и добави призна:
„Много е трудно да си представим как може да се постигне споразумение преди изборите.“
Ако не получи работата в НАТО, Кариньш, който е бивш член на Европейския парламент, изтъкна, че няма да изключи възможността да се върне в европейската столица. Въпреки че вместо това би искал да го направи като еврокомисар.
„Политиката е непостоянна работа… Днес със сигурност не мога да затворя врати“, заяви Кариньш и завърши със следните думи:
„Кой знае какво ще донесе утрешният ден.“