Единствено независима съдебна власт би могла да въздаде правосъдие. Това заяви европейският главен прокурор Лаура Кьовеши на пресконференция в Дома на Европа, съобщават от „БНР“.
Малко преди това Кьовеши беше посрещната от недоволните граждани, протестиращи вече няколко дни подред за оставката на главния прокурор. За кратко се стигна и до сблъсък между хората и служителите на реда. Първите бяха блокирали освен входовете на Съдебната палата, също така и движението по софийската улица „Раковски“ пред Дома.
Лаура Кьовеши се срещна с 4-мата български магистрати, одобрени за европейски делегирани прокурори, по време на втория ден от посещението си у нас. След това се състоя среща между нея и Прокурорската колегия от Висшия съдебен съвет (ВСС), от която зависи и излъчването на още шестима.
Напомняме, че Кьовещи е в страната заради непопълнената квота на българските представители.
Още не първата си среща със служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов европейският прокурор е била категорична, че бройката от 10 делигирани прокурори не подлежи на обсъждане. Споразумението вече е било подписано от България.
Останалите шест, които бяха избрани от Прокурорската колегия, не бяха одобрени от Колегиума на Европейската прокуратура. След това Прокурорската колегия на ВСС прекрати процедурата и въпросът за нова беше отложен.
Не е ясно дали темата е била обсъдена с Гешев, който именно е ръководител на Колегията на ВСС. Такъв акцент обаче до момента в публикуваните материали за работните срещи не е имало.
Осем години се проточи създаването на Европейска прокуратура, след като по предложения регламент от 2013 година от Европейската комисия не бе постигнат консенсус от страните-членки. В момента в нея участват 22 държави членки, сред които и България. На този етап извън нея са Унгария, Полша, Ирландия, Дания и Швеция.