Ключът към успешната борба с корупцията е да спечелим сърцата и разума на хората, те да усетят справедливостта.“
Това посочи европейският главен прокурор Лаура Кьовеши, която е на посещение в България, по време на антикорупционен форум в София. Тя бе категорична:
„Корупцията не е имагинерно явление, често тя се превръща във въпрос на живот и смърт и го илюстрира с някогашен пример от Румъния, когато избухнал заради „пестене“ на оборудване пожар в клуб отнема човешки животи.“
Както Искра.бг съобщи малко по-рано изказване направи и министър-председателят Николай Денков, който обяви, че за съжаление България все ощ не е намерили своите Фалконе и Кьовеши. Според него всеки преход има нужда от своите герои, които да оглавят структурите, които се борят с корупцията.
В рамките на форума Лаура Кьовеши е провела разговор и с министъра на правосъдието Атанас Славов, съобщиха от ведомството. Пред европейския главен прокурор той е подчертал добрата рамка на сътрудничество с Европейската прокуратура и редовните си контакти с българския представител Теодора Георгиева.
Той е запознал европейския главен прокурор с приоритетите на министерството, като работата по структурата на новата антикорупционна комисия и добавянето на разследващи функции към дейността й, промените в Конституцията, засягащи и отговорностите на главния прокурор.
Сред темите, които Лаура Кьовеши повдигна, са се откроили предстоящите законодателни промени, които да синхронизират българското законодателство с това на останалите държави в ЕС, за да създадат условия за по-успешно разследване на трансграничните престъпления. И по-конкретно бъдещите промени в Закона за административните нарушения и наказания, които да разширят видовете административно-наказателни санкции за юридическите лица, облагодетелствали се от престъпления. Освен имуществени санкции се предвижда да се въведат и неимуществени. Също така беше обсъдена възможността за предвиждане на състав за престъпления за митническа измама при определени хипотези.
Европейският главен прокурор прояви засилен интерес и към напредъка в работата по преустройството на сградата на ул. „Раковски“ 134, в която европейските делегирани прокурори трябва да се настанят. Кьовеши подчерта, че е изключително важно в една сграда да бъдат обединени всички дейности от компетенциите на делегираните прокурори, така че тяхната работа да бъде максимално обезпечена.
Министър Славов и европейският главен прокурор Лаура Кьовеши се договориха за следващи срещи в близко бъдеще.