Управляващите имат План за ваксинация срещу COVID-19. Първоначално в България ще се прилагат препаратите Pfizer/BioNTech и Moderna, но чак след като бъдат одобрени от Европейската агенция по лекарствата.
Предвижда се по време на първата фаза да бъдат имунизирани повече от 240 000 медици – лекари, медицински сестри, зъболекари, фармацевти и всички останали медици.
Във втора фаза ваксина ще бъде поставена на учители и хора, живеещи в социалните домове, както и на персонала. Очаква се броят им да бъде около 112 000 души. Тук попадат и служителите във фермите за отглеждане на норки.
В трета фаза ще бъдат имунизирани служители, които поддържат функционирането на основни дейности – полицаи и работещи в сектори като ВиК и енергото.
В четвърта фаза ще бъдат ваксинирани 1 800 000 души – граждани на и над 65 години и такива с хронични заболявания. В следващата пета фаза идва ред на тези, които попадат в уязвимите групи заради условията и начина им на живот.
Враца попада в един от 6-те центъра за ваксинация и логистика. Местната здравна инспекция ще координира действията в целия Северозапад. В областната болница във Враца има отделение за пациенти с COVID. В него се лекуват най-тежките случаи. Д-р Златомир Колев коментира за „bTV“, че и в момента имат няколко тежки случая, но все още пациентите не били поставени на апаратна вентилация, защото се опитвали да им дадат до последно шанс – който е по-голям преди интубацията.
Д-р Колев е млад лекар специализант и реаниматор. Той е избрал да остане у нас и да се включи в борбата с вируса още през пролетта. Медикът не се е замислил, когато още през май е имало нужда от реаниматор заради приети пациенти от Гара Вършец. Веднага е кандидатствал за работата. Докато някои негови колеги се отказват поради опасността, той твърди, че е „преценил риска“. Що се отнася до предстоящата ваксинация в първа фаза, Златомир споделя, че не смята да се възползва. Мотивира решението си така:
„Ваксините са хубаво нещо, говорим за задължителните ваксини, които са залегнали (в имунизационния план). Те са ни спасили от много опасни инфекции, но за съжаление, за тази ваксина срещу COVID-19, поне за мен, няма достатъчно убедителни данни, че тя ще бъде 100% ефективна и ще бъде на 100% безопасна. В медицината има така нареченото риск – полза за всяко едно лекарство или лечение – трябва да бъде претеглен много добре риска и каква ще бъде ползата. Затова мисля, че е хубаво всеки един човек да се информира и сам да прецени. Приветствам решение на правителството, че ще бъде доброволно и безплатно.“
Негов колега също отговаря, че няма да се имунизира, защото вече е изкарал COVID-19. Д-р Колев не е чул някой от колегите му да е казал, че ще се ваксинира.
Вчера врачански фармацевти пък коментираха, че имат готовност да се ваксинират, ако Европейската агенция по лекарствата одобри препаратите. Други медици от града добавиха, че още не са решили и чакат повече данни за надеждността на ваксините.
Същевременно вече са подготвени помещения в РЗИ-Враца, където да се съхраняват ваксините. Там имат готовност и да се извършва имунизацията.