Повече от половината пациенти от група на тежкоболни от коронавирус са се подобрили, след като им е било дадено експериментално антивирусно лекарство, въпреки това няма как да се знае какъв би бил шансът това да се случи без прилагане на лекарството, тъй като не е имало друга група за сравнение, съобщиха лекарите в петък.
Резултатите са публикувани от списание New England Journal of Medicine, като това е първият случай, при който лекарството Remdesivir се прилага на пациенти с COVID-19. Лекарството е произведено от Gilead Sciences, като преди време компанията обеща лекарства и срещу други коронавируси, както и лабораторни тестове срещу този, предизвикващ настоящата пандемия, която досега е отнела повече от 100 000 живота.
Засега няма официално одобрени лекарства за лечение на коронавируса. В най-малко пет важни проучвания в момента се тества действието на Remdesivir, а компанията вече го е предоставила на над 1700 пациенти при спешни случаи на усложнения.
Резултатите от петък са на 53 пациенти, които са били лекувани с медикамента, на възраст от 23 до 82 години, хоспитализирани в САЩ, Европа, Канада и Япония. Тридесет и четирима от тях са били толкова зле, че са били поставени на апарати за командно дишане. Всички са лекувани с медикамента венозно в продължение на 10 дни.
Средно след около 18 дни 36 пациенти или 68% , вече са имали нужда от по-малко допълнителен кислород. Осем други са се влошили.
Седем пациенти са починали, като почти всички са били над 70-годишна възраст. Смъртността при това експериментално лечение е с от 13% е по-ниска от наблюдаваната в някои други медицински доклади, но не могат да се направят реални сравнения без изследване, старателно тестващо лекарството при подобни групи други пациенти, отбелязват авторите.
Дузина пациенти са имали сериозни здравословни проблеми, но не е ясно дали са били от лекарството или от друга болест. Те включват септичен шок и проблеми с бъбреците и други органи. При четирима от пациентите лечението е било прекъснато поради други здравословни проблеми, които те са развили.
„Изглежда обнадеждаващо“, казва д-р Елизабет Хоман, специалист по инфекциозни болести в Масачузетс, която помага в провеждането на едно от изследванията, тестващи лекарството. Тя обясни, че проблемите на болните, които са възникнали, не са били неочаквани, предвид заболяването.
Д-р Дерек Ангъс, началник на интензивното отделение в Медицинския център на Университета в Питсбърг, който не е участвал в изследванията, заяви, че степента на възстановяване е добра, но няма начин да се разбере само от тази група пациенти дали Remdesivir е полезен в борбата с вируса“.
Резултатите от по-строги проучвания се очакват до края на този месец.
Превод: Глория Йорданова