
Депутатът от „Продължаваме промяната“ Лена Бориславова коментира обвинението срещу нея за документно престъпление, като категорично заяви, че не се притеснява от изхода на делото.
„Знам, че не съм извършила престъпление“, каза тя пред „NOVA“. От вчера тя е официално обвиняема, след като Софийската районна прокуратура приключи разследването по случая със съпредседателя на ПП Кирил Петков и напускането му на сдружението „Да запазим Корал“. Според обвинението Бориславова е знаела, че използва документи с фалшив подпис.
Лена Бориславова сподели, че вече се е запознала с материалите по делото, след като е била в СДВР.
„Направи ми впечатление, че колегите от ДАНС са разследвали казуса много старателно. Има дебела папка с техните виждания по случая“, отбеляза тя. Според нея въпреки сериозността на събраните материали, целта на делото е политическа атака срещу нея и ПП.
„Не мога да коментирам по същество делото, защото това е съветът на моя адвокат. Всяка моя дума извън съдебната зала може да бъде използвана срещу мен“, заяви тя и допълни, че има съмнения за фабрикуване на доказателства. Бориславова разкритикува действията на МВР по отношение на скандала с Петьо Петров – Пепи Еврото, като иронично коментира, че „явно е по-интересна за разследващите от него“.
„В четвъртък в пленарната зала попитах МВР и службите дали ще разследват изтеклите документи, показващи незаконни СРС-та и манипулиране на съдебни производства. Отговорът беше, че не знаят за такива документи и ако никой не им ги занесе, те няма да се сезират по въпроса“, разкри Бориславова. Тя допълни, че в парламента е станало ясно, че съдът е свалил международното издирване на Петьо Петров, което за нея е „необяснимо“.
„Зам.-министърът на вътрешните работи отказа да се запознае с документите. Знае, че ще бъде изслушан по темата, а казва, че не е чувал за такива документи. Това е абсурдно. Смятам, че трябва да му бъде поискана оставката“, заяви Бориславова.
По темата за назначенията в независимите регулатори, Бориславова отхвърли твърденията на Явор Божанков за тайни договорки между ПП-ДБ и управляващите.
„Ние искаме честни конкурси за назначенията, а не предварително уговорени мачове. Това, което стига до нас, е притеснително – например възможни номинации като Радомир Чолаков за омбудсман или Кирил Ананиев за Комисията за финансов надзор“, коментира тя. По отношение на Висшия съдебен съвет /ВСС/, Бориславова заяви, че ще подкрепят само онези кандидати, които отговарят на критериите.
„В съдебната система политиците нямат място. Във ВСС не трябва да има политически назначения, както и в останалите регулаторни органи“, подчерта тя. Бориславова категорично не подкрепя кандидатурата на Десислава Атанасова за Венецианската комисия.
Делото срещу Лена Бориславова продължава да предизвиква политически дебати. Тя заявява, че няма притеснение за своята невинност, но се опасява от политически натиск и манипулации в разследването. Тя отправи и остри критики към МВР за пасивността им по казуса с Петьо Петров и настоява за промени в начина, по който се провеждат назначенията в ключови институции.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм