Личен лекар: Как да кажа на пациент – имаш ли 100 лева за PCR тест?

0
676
Лекар
Лекар. Снимка: Pixabay

Личните лекари нямат право да издават направление за пациент със съмнение за COVID-19, така че да си направи безплатен тест. Такъв болен трябва да изкара от джоба си 100 лева за PCR тест, пише „NOVA“.

Според председателя на софийската колегия на общопрактикуващите лекари д-р Георги Миндов причината за това е липсата на алгоритъм в доболничната помощ. По думите му, когато пациентът стигне до лечебното заведение – там всичко е ясно и има алгоритъмът, но преди това няма яснота, а центърът за разпределение за COVID-болни е само за най-тежките случаи, които са едва ли не на носилка. В момента първичната помощ е пренебрегната, трябва да се стигне до болница и там вече всичко върви – там има екипи, анестезиолози и т.н. Системата в момента работи само на 10%, поясни той.

Д-р Миндов коментира още, че след като болният бъде прегледан, той ще получи указание какво да прави, но не може да му бъде дадено направление за PCR тест. Изследването не се плаща на лекаря, а на системата, но при всички случаи е от джоба на заболелия. Джипито е на мнение, че трябва да може да дава направление за PCR тест.

Има изготвен алгоритъм, който е по-скоро препоръки, но е само на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари у нас, уточни д-р Миндов. Според него здравното министерство трябва да разпореди какъв е начинът на работа при пациенти с коронавирус. По думите му алгоритъмът трябва да бъде работещ и да организира цялата система, така че пациентът да бъде спокоен.

„Вие, като пациент, дошъл при мен със симптоми, се чувствате зле. В този момент аз трябва да ви кажа – имаш ли 100 лв? Това не е етично към пациента.“

„Пациентите могат да разпознаят COVID-19, ако почувстват нещо много нетипично. Всеки от нас е бил с грип по няколко пъти, но ако почувствате нещо нетипично – задух, по-силна отпадналост, нещо, което действително ви тревожи, това вече говори за вероятна коронавирусна инфекция.“

Д-р Миндов смята, че телефонните консултации, които се препоръчват при съмнения за COVID-19, не са ефективни.

„Аз не мога, като прегледам пациент, да разбера дали има COVID-19, а по телефона това е напълно невъзможно.“

Според специалиста в 99% от случаите хората са самоизлекувани и не трябва да се казва, че са били излекувани. Той призова да се спазват мерките, защото всеки от нас не си знае колко добре му е развит имунитетът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments