Лидер на COP29 е хванат да насърчава сделки с изкопаеми горива

Таен запис показва как Елнур Солтанов обсъжда „инвестиционни възможности“ в държавната петролна и газова компания с мъж, представящ се за потенциален инвеститор

0
22
Климатични промени
Снимка: Pixabay

Изглежда, че високопоставен служител на конференцията, посветена на климатичните промени COP29, която тази година се провежда в Азербайджан, е използвал ролята си, за да организира среща за обсъждане на потенциални сделки с изкопаеми горива, съобщи “BBC”. Таен запис показва как главният изпълнителен директор на екипа на COP29 в Азербайджан Елнур Солтанов обсъжда „инвестиционни възможности“ в държавната петролна и газова компания с мъж, представящ се за потенциален инвеститор.

„Имаме много газови находища, които трябва да бъдат разработени“, казва той.

Бивш ръководител на органа на ООН, отговарящ за преговорите в областта на климата, заяви пред “BBC”, че действията на Солтанов са „напълно неприемливи“ и представляват „предателство“ към усилията на инициативата. Освен че е главен изпълнителен директор на COP29, Солтанов е и заместник-министър на енергетиката на Азербайджан и член на управителния съвет на компанията „Socar“.

Екипът на COP29 в Азербайджан не пожела да коментира новината пред медията.

По данни на САЩ петролът и газът съставляват около половината от цялата икономика на Азербайджан и над 90% от износа на страната. COP29 ще бъде открита в понеделник в Баку, като това е 29-ата годишна среща на върха на ООН, посветена на климата, на която правителствата ще обсъдят как да ограничат и да се подготвят по-добре за климатичните промени, както и различни предложения за насърчаване на глобалната амбиция за справяне с проблема. Това обаче е втората поредна година, в която екип на “BBC” разкрива предполагаеми нарушения от страна на правителството на страната-домакин.

Репортери успяха да получат достъп до документи и тайни видеозаписи, направени от правозащитната организация „Global Witness“. Според информацията един от нейните представители се е обърнал към екипа на COP29, представяйки се за ръководител на фиктивна инвестиционна компания от Хонконг, специализирана в областта на енергетиката. Той е обяснил, че тази компания се интересува от спонсориране на срещата на върха на COP29, но в замяна на това желаe да обсъди възможностите за бъдещи инвестиции в държавната енергийна компания на Азербайджан „Socar“.

Впоследствие е била организирана онлайн среща със самия Солтанов, за да бъде обсъден по-подробно този въпрос. По време на срещата Солтанов е заявил пред потенциалния спонсор, че целта на конференцията е разрешаване на климатичната криза и отказ от въглеводородите по справедлив, организиран и равноправен начин. По думите му всеки, включително представители на петролните и газовите компании, е добре дошъл да дойде с решения, тъй като „вратите на Азербайджан са отворени“. Въпреки това, той е споделил, че е отворен за обсъждане и на сделки, включително в сферата на изкопаемите горива. Първоначално Солтанов е предположил, че потенциалният спонсор може да се интересува от инвестиции в някои от проектите за екологичен преход, в които участва „Socar“, но след това е споменал за възможности, свързани с плановете на Азербайджан да увеличи производството на природен газ, включително чрез изграждането на нова тръбопроводна инфраструктура.

„Има много съвместни начинания, които биха могли да бъдат създадени. „Socar“ търгува с петрол и природен газ по целия свят, включително и в Азия,“, казва той в записа. След това Солтанов описва природния газ като „преходно гориво“ и добавя: „Ще имаме определено количество петрол и природен газ, които ще се добиват, може би завинаги.“

Междуправителственият панел по изменение на климата към ООН призна, че някои видове петрол и природен газ ще играят роля до 2050 г., както и след това. Въпреки това, експертите по климата са категорични, че разработването на нови находища на петрол и газ е несъвместимо с целите за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 по Целзий. Това противоречи и на споразумението, което светът постигна по време на последната световна среща на върха за климата, за постепенен отказ от изкопаемите горива.

Според скандалния запис Солтанов изглежда нетърпелив да помогне за започването на дискусиите, като се обръща към потенциалния спонсор с думите: „Ще се радвам да създам контакт между Вашия екип и екипа на „Socar“, за да започнат дискусиите.“

Няколко седмици по-късно фиктивната инвестиционна компания от Хонконг е получила имейл, който гласи, че „Socar“ иска да се включи в това начинание.

Опитите за сключване на такива бизнес сделки в рамките на инициативата, посветена на климата, са сериозно нарушение на стандартите за поведение, които се очакват от високопоставените служители. Предполага се, че целта на тези събития е да се намали използването на изкопаеми горива в световен мащаб – основният двигател на климатичните промени, а не да се насърчава развитието им повече. Стандартите се определят от органа на ООН, отговарящ за преговорите в областта на климата, известен като Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата /РКООНИК/.

От ООН заявиха, че на този етап не могат да коментират пряко новите разкрития, но отбелязаха, че същите строги стандарти се прилагат към всеки, който е домакин на конференцията, както и че тези стандарти отразяват важността на безпристрастността от страна на всички председателстващи. Кодексът за поведение на длъжностните лица гласи, че от тях се очаква да действат без пристрастия, предразсъдъци, фаворизиране, капризи, лични интереси, предпочитания или отстъпки, като се основават стриктно на разумна, независима и справедлива преценка.

Проф. Галин Цоков: Съвременното образование трябва да развива критичното и творческото мислене

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments