Лидерът на Беларус отбелязва 30 години на власт

Александър Лукашенко продължава да има абсолютен контрол над Беларус

0
188
Президент Александър Лукашенко
Президент Александър Лукашенко. Снимка: Пресцентър на президентството на Беларус

В продължение на три десетилетия голям брой европейски лидери идват и си отиват, но Александър Лукашенко продължава да има абсолютен контрол над Беларус, пише „Associated Press“. Дългогодишното му управление се дължи на комбинацията от жестоко заглушаване на всяка форма на несъгласие, строг икономически контрол, методи от съветски тип, както и сближаване с Русия, дори когато на моменти демонстрира добри отношения със Запада.

69-годишният Лукашенко беше наречен „последният диктатор в Европа“ в началото на мандата си и той оправда напълно това прозвище. В събота се навършват 30 години от неговото управление, като това го прави един от най-дългогодишните и най-безмилостни лидери в света. Като лидер на страната, разположена между Русия, Украйна и членките на НАТО Полша, Литва и Латвия, Лукашенко беше преизбран за шестия си мандат през 2020 г. на избори, които в страната и в чужбина се смятат за фалшифицирани. Последвалите месеци на масови протести бяха жестоко потушени с репресии, които изпратиха десетки хиляди инакомислещи граждани в затвора на фона на твърденията за побоища и брутални изтезания. Много политически опоненти към днешна дата остават в затвора или са избягали от страната с население, наброяващо 9,5 милиона души. Въпреки този смут и напрежение, влиятелният политик съумя да се отърси от последвалите западни санкции и изолация и сега твърди уверено, че ще се кандидатира за седми петгодишен мандат през следващата година.

Според политически анализатори Лукашенко дължи стабилността на дългото си управление на смесица от хитрост, бруталност и непрестанна политическа и икономическа подкрепа от страна на основния си съюзник – Русия. Неотдавна, през 2022 г., той позволи на Москва да използва беларуска територия за инвазията си в Украйна, а по-късно се съгласи да приеме някои от руските тактически ядрени оръжия.

„Лукашенко превърна Беларус във фрагмент от СССР, опасен не само за собствените си граждани, но и заплашващ западните си съседи с ядрени оръжия,“, предупреди неотдавна независимият политически анализатор Валерий Карбалевич. Той описва беларуския лидер като един от най-опитните постсъветски политици, който се е научил да се приспособява и използва умело, както настроенията в Кремъл, така и страховете на собствения си народ. Беларуският президент понякога е избухлив и непостоянен, което буди тревога в собствената му страна и по света. Веднъж той дори похвали Адолф Хитлер за това, че е „издигнал Германия от руините“. Лукашенко се превърна в обект на остри критики в разгара на пандемията от COVID-19, тъй  като определи явлението като „психоза“ и посъветва хората да „убият вируса с водка“, да ходят на сауна и да работят на полето, защото „тракторите ще излекуват всички!“ На фона на репресиите през 2020 г. Лукашенко заяви, че понякога не трябва да се интересуваме от законите, а просто да предприемем твърди мерки, за да спрем хората, които действат неправомерно. По време на официални събития той често води със себе си най-малкия си син, 19-годишния Николай, което подхранва спекулациите, че може би го подготвя за свой наследник във властта.

Лукашенко поддържа имидж на мъж с твърдолинейни възгледи, който обича да играе хокей, кара ски и се занимава с други спортове. След като преди време се зарази с COVID-19, той сподели, че се възстановява бързо благодарение на физическата си активност. През последните години обаче той изглежда видимо по-малко енергичен на фона на слуховете за здравословни проблеми, които той отричаше с обичайната си дързост.

„Няма да умра. Ще трябва да ме търпите още доста дълго време, преди да си отида,“, коментира Лукашенко миналата година.

Технологичен срив прекъсна полети, банки и медии по цял свят

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments