Лидерът на Беларус приветства силите на „Вагнер“

0
56
Президент Александър Лукашенко
Президент Александър Лукашенко. Снимка: Пресцентър на президентството на Беларус

Докато животът в Русия се връща към нормалния си ритъм след въоръжения бунт на „Вагнер“, напрежението в съседен Беларус, където пристигна лидерът на наемническата група Евгений Пригожин и някои от бойците му, нараства. Пристигането на Пригожин в Беларус е част от споразумение, което Кремъл сключи с него с цел прекратяване на бунта от миналия уикенд, който вся дълбок смут сред руските власти. Ръководителят на групировката и неговите бойци избягаха от съдебно преследване и получиха убежище в Беларус от авторитарния президент Александър Лукашенко, който заяви, че страната му може да се поучи от техния опит и знания, пише „APNews“.

Това обаче не се харесва на беларуската опозиция и нейните активни поддръжници, които определиха членовете на „Вагнер“ като „заплаха за беларуския народ и независимостта на страната“. Те дори се заканиха, че ще предприемат решителни действия.

„Категорично сме против разполагането на руски наемници в Беларус и подготвяме „топло“ посрещане на членовете на „Вагнер“ в Беларус“, заяви в телефонна интервю Александър Азарау, лидер на организацията „BYPOL“, съставена от бивши военнослужещи.

Съседните балтийски държави също изразиха загриженост за това как този ход ще се отрази на регионалната сигурност. В съвместно изявление, отправено вчера, председателите на парламентите на Естония, Латвия и Литва призоваха Европейския съюз да обяви официално „Вагнер“ за терористична организация. Част от изявлението гласи: „Появата на наемническата групировка „Вагнер“ в Беларус може да направи ситуацията, свързана със сигурността по източните граници на НАТО и ЕС още по-несигурна.“

Лукашенко обяви, че онези бойци на „Вагнер“, които не желаят да преминат под командването на руското Министерство на отбраната – една от възможностите, предложени им от руския президент Владимир Путин, могат да останат в Беларус „за известно време“ на собствени разноски. Той разкри, че им е предоставил „изоставено военно поделение“, където да разположат свой собствен лагер, и обеща да им „помогне с каквото може“.

„Гледаме на това прагматично – ако техните командири дойдат при нас и ни помогнат, ние ще се поучим от техния опит“, каза още президентът. Той не уточни местонахождението на обекта, но Азарау заяви, че в Осиповичи, град, разположен на 230 км северно от границата с Украйна, текат усилени дейности по изграждането на обект за наемниците на „Вагнер“, като в инициативата участват и беларуски военнослужещи.

От Кремъл обещаваха, че няма да бъде предприето наказателно преследване срещу Пригожин заради бунта, след като беше постигнато споразумение, което гласи, че той ще прекрати метежа и ще замине за Беларус. Това се случи, въпреки че преди това Путин се зарече да накаже тези, които стоят зад тези действия, които самият той определи като „предателство“ и „удар в гърба“.

Лукашенко е най-близкият съюзник на Путин, който позволява на Русия да използва Беларус, за да изпраща войски и оръжия в Украйна. Сега той отново приветства продължаващото руско военно присъствие в страната и разполагането на някои от руските тактически ядрени оръжия там. Руският лидер обаче изтъкна, че подчинените на Пригожин „няма да охраняват никакви ядрени оръжия“.

Украинският президент Володимир Зеленски омаловажи опасенията, че „Вагнер“ представлява заплаха, отправена от Беларус. Той заяви, че наемниците, които ще пребивават в страната, вероятно ще бъдат малобройни и добави, че украинските военни сили смятат, че сигурността по границата им ще остане „непроменена и контролируема“.

Според независимата беларуска група за военен мониторинг „Беларуски хаджун“ от началото на тази седмица насам Пригожин се е срещал няколко с Лукашенко, за да обсъди пребиваването на групировката в Беларус. Частният самолет на Пригожин е базиран във военновъздушната база „Мачулишч“ край Минск. През февруари беларуски въоръжени активисти нападнаха паркирания там руски военен самолет, което разгневи Лукашенко.

Анализаторите твърдят, че Лукашенко използва ситуацията като „лост“, за да получи повече заеми и финансиране от Кремъл в замяна на ролята си на спасител на Русия от бунта.

„Лукашенко е много опитен играч и вероятно ще поиска от Путин да му плати за услугата, която е направил на Кремъл, с нови заеми и икономически отстъпки,“, сподели пред „Associated Press“ беларуският политически анализатор Валерий Карбалевич.

Експертът сподели още, че Лукашенко може да използва присъствието на Пригожин в Беларус, за да „погъделичка нервите на Путин“, но дългосрочен съюз между тях е малко вероятен. Както е известно, Лукашенко се държи изключително предпазливо от началото на в Украйна до днес, затова преместването и настаняването на бойците на „Вагнер“ ще става постепенно, с голяма предпазливост и под строг контрол от страна на беларуските служби за сигурност, смята Карбалевич.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments