Лидерът на Хонконг настоява за нови закони за сигурност

0
29
Хонконг
Снимка от Pixabay

Във вторник лидерът на Хонконг потвърди намерението си скоро да приеме по-строги закони за националната сигурност, за да надгради широкообхватното законодателство, наложено от Пекин на града през 2020 г., като каза, че градът „не може да си позволи да чака“, предава „Агенция Ройтерс“.

Някои бизнесмени, дипломати и академици следят отблизо развитието, като казват, че перспективата за нови закони, насочени срещу шпионажа, държавните тайни и чуждестранното влияние, известни като член 23, може да има дълбоко въздействие върху глобалния финансов център.

Главният изпълнителен директор Джон Лий увери, че правителството ще се опита да приеме законите „възможно най-скоро“, но не даде точен график, за да бъдат одобрени от законодателния орган на града.

„Защо сега? Не можем да чакаме. Казах го много ясно. Не можем да си позволим да чакаме. Чакаме 26 години. Не трябва да чакаме повече“, каза Лий, описвайки го като конституционна отговорност на града, датираща от предаването му на Китай от британското колониално управление през 1997 г.

„Въпреки че ние, обществото като цяло, изглеждаме спокойни и изглеждаме много сигурни, все още трябва да внимаваме за потенциални саботажи, подводни течения, които се опитват да създадат проблеми“, подчерта той, като уточни, че някои чуждестранни агенти все още може да са активни в Хонконг.

Лий изтъкна, че свободите ще бъдат защитени и законите ще отговарят на международните стандарти.

Консултативен документ от 110 страници ще бъде представен на Законодателния съвет във вторник следобед и консултацията ще приключи на 28 февруари.

Документът очертава необходимостта от нови и актуализирани закони, обхващащи кражба на държавни тайни, шпионаж, държавна измяна, бунт и саботаж, включително използването на компютри и електронни системи за извършване на действия, застрашаващи националната сигурност. Препоръчва се и по-строг контрол върху чуждестранни политически организации, свързани с града.

Консултативният документ предупреждава, че Хонконг е под нарастваща заплаха от операции на чуждестранен шпионаж и разузнаване и цитира месеците на продемократични протести, които разтърсиха града през 2019 г.

Китай и Хонконг са „неизбежно обект на действия и дейности, застрашаващи националната сигурност, извършвани от агенти или шпиони на външни сили (включително външни политически организации или разузнавателни агенции)“ в града, отбелязва той.

Той определя списък с държавни тайни в Хонконг, включващи икономически, научни и социални тайни, но казва, че за да бъдат класифицирани като такива, те трябва да застрашат националната сигурност, ако бъдат освободени.

По-строги закони

Докато правителствените служители на Китай и Хонконг заявиха, че законът от 2020 г. е жизненоважен за възстановяване на стабилността след продължителните демонстрации през 2019 г., новият пакет отдавна се изисква от мини-конституцията, известна като Основния закон. Този документ ръководи отношенията на бившата британска колония с нейния китайски суверен след 1997 г., а член 23 постановява, че градът „самостоятелно приема закони, за да забранява действия и дейности, които застрашават националната сигурност“.

Някои правни учени са на мнение, че като местни закони, новото законодателство може да изостри понякога неясно формулирания закон от 2020 г. и по-старите закони от колониалната епоха, считани за неприложими. Саймън Йънг, професор в юридическия факултет на университета в Хонконг, коментира:

„Това почти сигурно ще постави червени линии там, където съществуващите закони са неясни, особено при дефинирането на държавни тайни и шпионаж.“

Например законът за шпионажа от колониалната епоха се отнася до „враг“ – термин, който документът описва твърде ограничително, като предпочита да разшири закона, за да обхване и „външните сили“ в мирно време, включително чужди правителства, организации и лица. Лий вече заяви многократно, че вярва, че новите закони ще създадат по-стабилен и безопасен град и в крайна сметка ще обслужват интересите на хората, бизнеса и частните организации. Той обясни:

„Нашето законодателство, разбира се, подлежи на контрол както от хора от Хонконг, така и от международни хора. Ние сме уверени, горди сме и стоим високо, защото принципите, които приемаме, са в съответствие с международния стандарт.“

Документът цитира подобни закони във Великобритания, САЩ, Австралия, Канада, Нова Зеландия и Сингапур.

Предишен опит на правителството да приеме закони по член 23 беше отложен, след като около 500 000 души организираха мирен протест през 2003 г., принуждавайки оставката на тогавашния министър на сигурността.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments