Лидерите на ЕС напът да подкрепят протестиращите в Беларус, но се държат с Русия внимателно

0
63
Площад в Минск, Беларус.
Минск, Беларус. Снимка: Пиксабей

Очакваше се лидерите на Европейския съюз, провеждащи спешна среща на върха, да одобрят санкциите срещу беларуските служители, обвинени в измама на изборите в сряда, но сигнализираха за нежелание да предприемат стъпки, които може да се разглеждат като опит да извлекат страната от орбитата на Москва, пише агенция “Ройтерс”.

Президентът Александър Лукашенко се сблъсква с масови улични демонстрации, след като служители обявиха, че е избран за поста на 9 август при гласуване, за което опонентите му твърдят, че е фалшифицирано. Властите разгромиха противниците му с хиляди арести. Това е най-голямата криза в бивша съветска държава, след като преди шест години народно въстание свали промосковски лидер в Украйна, което доведе до руска военна намеса и най-смъртоносния продължаващ конфликт в Европа.

“Насилието трябва да спре и трябва да се започне мирен и всеобхватен диалог. Ръководството на #Беларус трябва да отразява волята на хората”, написа Чарлз Мишел, председател на срещата на върха на ЕС в туит, който обяви началото на видео срещата.

Очаква се европейските лидери да одобрят финансови ограничения за чиновниците в Беларус, които носят отговорност за измамите на изборите и деянията им срещу протестиращите.

Служителите на ЕС обаче изясниха, че имат малък апетит за смела позиция в подкрепа на опозицията, което може да предизвика намеса на Москва.

“Беларус не е Европа”, заяви еврокомисарят по индустрията Тиери Бретон, сравнявайки страната с прозападна Украйна и Грузия, и двете цели на руските военни операции. “Беларус наистина е силно свързана с Русия и по-голямата част от населението е благоприятно за тесни връзки с Русия.”

Светлана Тихановска, 37-годишна политическа послушница, която застана като основен противник на Лукашенко на изборите, след като по-известни опозиционни дейци бяха затворени или им беше забранено да се явят на вота, призова лидерите на ЕС да отхвърлят победата на Лукашенко.

“Призовавам ви да не признавате тези фалшиви избори”, каза Тихановска, говорейки на английски във видео адресиран клип от изгнание в съседна Литва, където тя избяга след гласуването, а последователите ѝ казват, че е спечелила.

“Г-н Лукашенко е загубил всякаква легитимност в очите на нашата нация и на света”, категорична е тя.

Лукашенко, бивш шеф на колективното стопанство, който управлява Беларус в продължение на 26 години, изглежда е подценил обществения гняв в страната, след като официалните резултати му донесоха победа с 80 процента от гласовете. Големите държавни фабрики стачкуват в съпричастност с протестиращите и властите признаха, че някои полицаи са напуснали постовете си.

Изразявайки мнение пред своя съвет за сигурност в сряда, Лукашенко повтаря обвинения, че протестиращите се финансират от чужбина.

Отговор на Москва

Вниманието е силно фокусирано върху това как Русия ще отговори на кризата. От всички бивши съветски републики Беларус има най-близките икономически, културни и политически връзки с Русия и нейната територия е централна за самозащитата на Русия. От 90-те години на миналия век двете страни се обявиха за част от “съюзническа държава”, допълнена с червено знаме в съветски стил.

Данните за проследяване на полета показват, че руски правителствен самолет, използван в миналото за превоз на висши държавни служители, включително шефа на службата за сигурност на ФСБ, е извършил бърз полет до Беларус и обратно. Руските и беларуските представители не коментираха публично полета.

Въпреки тесните им връзки, руският президент Владимир Путин е имал трудни лични отношения с Лукашенко. Кремъл сега е изправен пред избора дали да застане зад него, тъй като авторитетът му изглежда бива подриван, или да се опита да управлява прехода към нов лидер, който ще задържи Минск в орбитата на Москва.

Опозиционните фигури създават съвет във вторник, който да преговаря именно за такъв преход. Лукашенко осъди тези действия като опит за завземане на властта и каза, че ще предприеме подходящи мерки.

Путин предложи на Лукашенко военна помощ, ако е необходимо. По време на телефонни разговори във вторник руският лидер предупреди германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон да не се намесват в беларуските дела.

Протестите се разпространиха и в някои от основните индустриални предприятия в основата на икономическия модел на Лукашенко. Полицията разпръсна протестиращите и задържа двама души в завода за трактори в Минск (MTZ) в сряда.

Полицията пое контрола и върху основния държавен драматичен театър в Минск. Театърът се превърна в светкавица на протестите, когато неговият директор, бивш беларуски дипломат, беше уволнен, след като се изказа в подкрепа на протестите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments