Лидерите на ЕС отблокират бюджета на ЕС, възстановяват фонда, поставят нови климатични цели

0
122
Европейски съюз, флаг. ЕС. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

Лидерите на Европейския съюз вероятно ще отблокират спрян пакет от 1,8 трилиона евро, за да помогнат за съживяването на икономиката след пандемията от COVID-19 и ще се споразумеят за нови, по-амбициозни цели за намаляване на емисиите на CO2 за борба с изменението на климата, информира “Агенция Ройтерс”.

По време на двудневните разговори лидерите на 27-те страни от ЕС ще обсъдят също ваксините за COVID-19, възстановяване на отношенията с Вашингтон и санкции срещу Турция за сондажи в оспорвани води в Средиземно море.

Но акцентът ще бъде върху отблокирането на исторически съвместен заем от ЕС в размер на 750 милиарда евро за финансиране на възстановяването след пандемията и бюджета на ЕС за 1,1 трилиона евро за 2021-2027 г., който се фокусира върху цифровизацията и борбата с изменението на климата.

Договарянето на парите е едно от условията, предвидени за сделка по предложение на ЕС да намали емисиите на парникови газове с 55% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г., а не договорената в момента цел от 40%. В писмо до лидерите председателят на срещата на върха Шарл Мишел обяви:

Уверен съм, че можем да намерим споразумение за общ пакет, който да позволи бързото прилагане както на многогодишната финансова рамка, така и на фонда за възстановяване.”

“Споразумението за подобрена цел за намаляване на емисиите от поне 55% до 2030 г. е в нашата юрисдикция.”

Полша и Унгария блокират финансовия пакет, защото достъпът до парите за първи път трябва да бъде свързан със спазването на принципа на правовата държава. Тъй като Варшава и Будапеща са разследвани от ЕС за подкопаване на независимостта на съдилищата и медиите, те са изложени на риск да загубят милиарди от блока.

Но Германия, която е ротационно председателство на 27-членния блок до края на годината, постигна споразумение с двете страни, което ще им позволи да отменят ветото си. Съгласно сделката лидерите на ЕС ще излязат с декларация, в която се посочва, че връзката на върховенството на закона към фондовете ще се прилага обективно и само за да се гарантира правилното използване на парите на ЕС, вместо да се наказват държави по отделното правило за законни сонди.

Практическото прилагане на регламента така или иначе може да бъде забавено с около две години, тъй като Полша и Унгария могат да поискат от висшия съд на ЕС да реши дали е в съответствие с договорите на блока. Това може да подтикне прилагането на новите правила след изборите през 2022 г. в Унгария, за които някои представители на ЕС заявиха, че унгарският премиер Виктор Орбан е под прицел.

Унгарският външен министър Петер Сиярто вече обяви победа, а полският президент Анджей Дуда говори за предварителна сделка. Посланици на държави от ЕС в Брюксел дадоха на споразумението положителен първоначален преглед, въпреки че оставиха окончателното решение на лидерите в четвъртък.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments