Търговска сделка е малко вероятно да бъде договорена с Обединеното кралство до крайния срок в неделя, предупредиха европейските лидери, цитирани от “BBC”. Шефът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че най-вероятният край на “трудните” разговори е да няма сделка. След това френският президент Еманюел Макрон заяви, че ЕС ще се придържа твърдо към ключови принципи като достъп до общия си пазар и квоти за риболов. Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън казва, че има „голяма вероятност“ да няма сделка, освен ако ЕС не промени позицията си.
На фона на това времето за постигане на споразумение изтича, преди Великобритания да спре да спазва търговските правила на ЕС на 31 декември. Седмици на интензивни разговори между длъжностните лица не успяха да преодолеят пречките в ключови области, включително правилата на конкуренцията и риболовните права.
Фон дер Лайен, която се срещна с Джонсън в сряда за тричасови разговори, информира европейските лидери, които току-що приключиха двудневна среща на върха в Брюксел. Според длъжностни лица от ЕС, тя е направила несигурна нотка за шансовете за успех, като е казала, че „основните пречки“, които застават на пътя на сделката остават несъгласие относно правилата на лоялната конкуренция, как ще бъде изпълнена сделката и риболовните квоти. По-късно тя заяви пред репортери, че позициите на двете страни „остават разделени по основните въпроси“.
Предварителни условия на пазара
ЕС е решен да попречи на Обединеното кралство да получи това, което смята за нелоялно конкурентно предимство, като има безмитен достъп до своите пазари, но да остави способността да определя свои собствени стандарти за продукти, права за заетост и бизнес субсидии.
Урсула фон дер Лайен заяви, че от Обединеното кралство няма да се изисква да „следва“ всяко ново правило или продуктов стандарт, наложени от Европейския съюч след 31 декември. Ако Обединеното кралство обаче реши да тръгне по своя път по някои правила, ще има цена за плащане с възможни тарифи, добави тя. И беше категорична:
“Неведнъж сме изяснявали на нашите партньори от Обединеното кралство, че принципът на лоялна конкуренция е предварително условие за привилегирован достъп до пазара на ЕС.”
“Това е най-големият единичен пазар в света и е справедливо конкурентите на нашите собствени предприятия да се изправят пред същите условия на нашия собствен пазар.”
“Това не означава, че бихме искали Великобритания да ни следва всеки път, когато решим да повишим нивото си на амбиция, например в областта на околната среда.”
“Те ще останат свободни – суверенни, ако желаете – да решат какво искат да направят. Ние просто ще адаптираме съответно условията за достъп до нашия пазар, решението на Обединеното кралство, и това би важило обратно”, добави още тя.
Еманюел Макрон заяви, че ЕС и Обединеното кралство трябва да се научат да живеят хармонично „рамо до рамо“ и предположи, че не е склонен да се откаже от „дела“ на риболовните си квоти от водите на Обединеното кралство. Той каза:
“Искам всички да могат да излязат със сделката, която от една страна запазва европейския интерес и която уважава нашите британски приятели.”
Джонсън, който настоява за сделка, подобна на тази, която ЕС финализира с Канада през 2017 г., заяви, че не може да приеме Обединеното кралство да остане “заключено” в правната система на блока или да бъде наказан, ако се отклони Стандарти на ЕС.
Брекзит – Основите
- Брекзит се случи, но правилата не се промениха изведнъж: Обединеното кралство напусна Европейския съюз на 31 януари 2020 г., но лидерите се нуждаеха от време, за да договорят споразумение за цял живот след това – те получиха 11 месеца.
- Текат разговори: Обединеното кралство и ЕС имат срок до 31 декември 2020 г., за да договорят търговска сделка, както и други въпроси, сред които риболовните права.
- Ако няма сделка: Ще бъдат въведени гранични проверки и данъци за стоки, пътуващи между Великобритания и ЕС. Но без или със сделка, все пак ще видим промени.
Ако двете страни не успеят да се споразумеят за сделка, това може да доведе до налагане на данъци върху вноса от едната на другата страна от 1 януари, което ще доведе до по-високи цени на стоките, които Великобритания купува от ЕС и изнася за блока, наред с други промени.
Запитан по време на интервю за „BBC“ за последиците от неизпълнението на правилата на Световната търговска организация, министърът на културата Оливър Даудън каза, че всяка промяна в отношенията на Обединеното кралство с ЕС трябва да бъде „предизвикателна“. И предположи, че няма да е в интерес на нито една от страните да облагат продукти като говеждо, агнешко или автомобилни части. Пред BBC Radio 4’s Today той каза:
“Ако това се случи, ще гарантираме, че предоставяме подходяща подкрепа и вече сме в дискусия със земеделските производители в агнешката индустрия и в обширна дискусия с автомобилния сектор.”
ЕС се подготвя да няма сделка
ЕС е определил мерките за извънредни ситуации, които би предприел в случай, че с Великобритания не бъде постигнато търговско споразумение. Плановете имат за цел да гарантират, че въздушните и пътните връзки между Обединеното кралство и ЕС ще продължат да функционират и след края на преходния период след Брекзит на 31 декември. Те също така позволяват възможност за риболовен достъп до водите на другия до една година или до постигане на споразумение.
Фон дер Лайен заяви, че те са “краткосрочно решение” и “по един или друг начин, след по-малко от три седмици това ще бъде ново начало за стари приятели”.