Повече от половината от работодателите в България няма да наемат нови служители през следващите шест месеца, според национално проучване на Българската конфедерация по заетостта /БКЗ/.
Данните показват, че 32% от анкетираните 1197 компании не очакват промяна в броя на заетите, докато 24% предвиждат да увеличат персонала си. В същото време 20% планират съкращения, а 24% все още не са сигурни относно бъдещите си кадрови решения за периода между този октомври и март следващата година. Нетният коефициент на заетостта — разликата между работодателите, които планират съкращения, и тези, които планират увеличаване на персонала — е +4%. Това е спад с 12 процентни пункта спрямо предходното полугодие и с 6 процентни пункта в сравнение със същия период през миналата година.
Председателят на БКЗ Надя Василева обяснява, че работодателите в страната се сблъскват с множество трудности, което води до ниски прогнози за растеж на заетостта. Според нея основните причини за забавянето на техните планове са недостатъчният брой кадри и липсата на политическа стабилност в страната, които са по-съществени фактори от неблагоприятната макроикономическа и геополитическа обстановка.
Василева също така изразява загриженост относно спада на заетостта в сектора на производството, който е особено чувствителен. Секторът, в който работят над 500 хиляди души, изпитва затруднения както с намирането на кадри, така и със задържането на текущите служители. Според нея това е резултат от липсата на адекватни мерки от страна на правителството за подготовка на кадри и привличане на работна сила от чужбина.