Листват част от капитала на „Топлофикация София“ на борсата? Какво ще се промени за клиентите?

Предложение за листване на до 35% от капитала на "Топлофикация", "Софинвест" и общинските транспортни дружества на фондовата борса

0
107
"Топлофикация София"
"Топлофикация София". Снимка: Скрийншот от Google Maps

35% от капитала на няколко общински дружества в София да бъде листван на борсата. Това предлагат от „Синя София“, съобщи в социалната мрежа Facebook Владислав Панев. Той обясни какви промени ще доведе това за клиентите на тези дружества и за тяхното управление като цяло. И още:

„При толкова заливащ ни от всички страни популизъм е редно да поздравим всяко смело предложение. Тримата съветници от „Синя София“ са внесли доклад за листване на до 35% от капитала на „Топлофикация“, „Софинвест“ и общинските транспортни дружества на фондовата борса. Стъпка, която в „Демократична България“ отдавна предлагаме за държавните компании, а в предишния общински съвет – и за „Софийски имоти“.

Ползите са очевидни – частни акционери ще могат да търсят отговорност от мениджмънта за всякакви действия в ущърб на дружествата, дейността им ще е много по-прозрачна, което е и предпоставка за по-добри резултати.

Има и няколко сериозни въпроса относно компаниите, които от Синя София предлагат да бъдат листвани:

1. Кой би купил акции от практически фалирали дружества. Задълженията на „Топлофикация“ гонят 2 милиарда лева и надали някой очаква скоро да започне да печели (не е невъзможно при дългосрочно добра политика). Транспортните дружества пък следва да имат много ясни договори с общината за превоз на пътници, така че да има предвидимост на приходите, а оттам и на инвестициите и на финансовите резултати.

2. Защо до 35 процента, а да не се започне с по-малко? Помним каква беше ситуацията с Общинска банка преди нейната приватизация. С малко над 25%, Ковачки на практика я контролираше изцяло, заради устава, който позволяваше четвърт от капитала да гарантира блокираща всякакви решения квота. Рискът да се получи същото и тук не е за пренебрегване. Така че според мен е добре да се започне с 10-20 процента. Все пак става въпрос не просто за търговски дружества, а за гръбнака на столичната икономика.

3. В предишния общински съвет предложих (ме) да се започне с листване на „Софийски имоти“, доколкото не предлага чувствителна услуга, а си е прасенце касичка като останалите. Мнозинството (без ДБ и Борис Бонев) отхвърли идеята, точно защото искаше да си ги ползва по този начин и без особена прозрачност.

Стъпката на „Синя София“ е чудесна най-малкото за възобновяване на дебата по темата как софийската икономика да печели, а не да в постоянни загуби и цяла България да я издържа. Не става само с промени в бордовете (видяхме как бяха извършени на тъмно преди дни). При сегашната структура няма ангели, които да дойдат и да оправят нещата. Нещата не работят по този начин не само у нас.

Румънската държавна енергетика например е на борсата и печели милиарди всяка година. Нашата си е 100% ведомствена и губи милиарди.

Когато става въпрос за борба с корупцията това е основното. Прозрачност и контрол не просто от нови агенции и министри, а от заинтересовани частни лица. Иначе преливаме от пусто в празно и отчитаме успехи, без това да променя средата. Така че е време за истински дебат.“

Трима лекари в ареста за източване на НЗОК

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments