Литиевият тръбопровод на Аржентина обещава бум на „бялото злато“, докато Чили затяга контрола

0
52
Тръбопровод
Тръбопровод. Снимка: Пиксабей

В планинския север на Аржентина, здрав тръбопровод от литиеви проекти, близки до онлайн откриване, изглежда ще отключи вълна от производство, която може да доведе до утрояване на производството на ключовия метал за батерии за електрически превозни средства през следващите две години, пише „Агенция Ройтерс“.

Четвъртият по големина производител в света на сребристо-бял метал се намира в така наречения „литиев триъгълник“ и примамва инвестиции от канадски до китайски минни фирми с регионален и пазарно ориентиран модел, дори когато се разпространи вълна от ресурсен национализъм в региона.

Съседно Чили, най-големият производител на литий в региона, миналата седмица разкри планове за ръководен от държавата публично-частен модел, което изплаши инвеститорите. Боливия отдавна поддържа строг контрол върху своите огромни, макар и до голяма степен неизползвани ресурси, докато Мексико национализира своите находища на литий миналата година.

В Аржентина, въпреки че държавната енергийна фирма YPF (YPFD.BA) започна да проучва литий миналата година, секторът до голяма степен се движи от частни предприятия и редовни одобрения на нови проекти, тъй като правителството се стреми да донесе повече експортни долари чрез добив, рядко светло петно на фона на икономически сътресения. Франко Миняко, президент на Аржентинската камара на минния бизнес, обясни:

„Аржентина е давала концесии за проекти през последните 10 години. Ето защо днес имаме това ниво на литиеви инвестиции и развитие и шанс за растеж.“

Mignacco изчисли, че настоящите 40 000 тона производство на литиев карбонат в Аржентина може да се утроят до 2024-2025 г. до 120 000 тона, което може да я изпревари Китай и да се доближи до Чили, която в момента произвежда около 180 000 тона годишно.

„Това ще бъде движено от нови проекти, идващи онлайн в допълнение към двата в момента в производство. Страната има шест литиеви проекта в процес на изграждане и 15 в напреднал етап на проучване или осъществимост“, изтъкна Миняко.

Това контрастира с Чили, където индустрията е доминирана от утвърдени играчи SQM (SQMA.SN) и Albemarle (ALB.N), с малко нови проекти в ход. В Боливия правителството едва наскоро одобри нов проект на китайски консорциум.

Увеличението на производството в Аржентина ще дойде от разширяването на единствените две производствени операции – проектът Fénix на американската фирма Livent в Катамарка и мината Salar de Olaroz на австралийската Allkem Ltd (AKE.AX) в Жужуй – и двете се очаква да удвоят производството до 42 500 тона през следващите години. Към тях ще се присъедини проектът Cauchari-Olaroz, собственост на китайската Ganfeng Lithium Co (002460.SZ) и канадската Lithium Americas Corp (LAC.TO), който през втората половина на 2023 г. трябва да започне производство с капацитет от 40 000 тона от литиев карбонат.

„Пропазарна стратегия“

Аржентина, Боливия и Чили заедно се намират на върха на половината от световните ресурси на минерала под неземни солени равнини във високите равнини на Андите. Но стратегиите за развитието му се различават.

„Литиевият сектор в Аржентина процъфтява чрез децентрализирана, пропазарна стратегия“, категоричен е Бенджамин Гедан, директор на програмата за Латинска Америка в The Wilson Center, добавяйки, че за разлика от това литиевият сектор в Боливия „многократно е бил в застой в резултат на прекомерен държавен контрол“.

Чили, каза той, може би е намерила „разумно средно положение“ със своя публично-частен модел, който би предоставил на държавата мажоритарен контрол върху всички нови литиеви проекти в националистическа промяна, но все пак ще даде на частните предприятия ключова роля.

Вълната от ресурсен национализъм предизвика някои разговори сред длъжностни лица за потенциален литиев картел в стила на ОПЕК в региона, въпреки че анализаторите го смятат за нереалистично предвид различните индустриални модели и нива на развитие.

Междувременно Аржентина е изправена пред предизвикателства, включително икономически сътресения с висока инфлация и капиталов контрол, които усложняват бизнеса, докато страната се насочва към общи избори през октомври, създавайки политическа несигурност.

Литиевият тръбопровод на страната обаче може да поддържа сектора кипящ и дори да печели позиции пред конкурентите. Изпреварването на съседа Чили би било много малко вероятно, но някои анализатори се прицелиха високо. Натача Изкиердо, анализатор в консултантската компания ABCEB, коментира:

„Днес Чили произвежда и изнася много повече литий от Аржентина. Но ако проектите, които имаме тук днес, се осъществят, Аржентина може да я изпревари.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments