Ливан се страхува от кръвопролития, подобни на тези в Ивицата Газа

Почти година след началото на войната в Газа Израел насочи вниманието си към Ливан

0
18
Взрив, война, напрежение
Взрив, война. Снимка: Pixabay, Архив

Когато за пръв път чула за предупрежденията за евакуация, които Израел изпратил на жителите на Ливан, мислите на Алине Насър веднага се насочили към Ивицата Газа, споделя самата тя пред репортер на „Associated Press“. През последната година 26-годишната жителка на Бейрут с ужас следи съобщенията за обсадените палестинци в Ивицата Газа, на които се нарежда да се местят от едно място на друго, да бягат в така наречените „хуманитарни зони“ само за да бъдат бомбардирани, а в случай, че оцелеят – да получат заповед отново да напуснат.

Израелските призиви към ливанските граждани да се евакуират спешно преди разширяващата се въздушна кампания, отправени чрез предупреждения по мобилните телефони, обаждания и информационни листовки по-рано тази седмица, изглеждат смразяващо познати.

„Това определено е нещо, което е в ума ми постоянно, и ние наистина не знаем къде точно е безопасно“, казва Алине.

Почти година след началото на войната в Газа Израел насочи вниманието си към Ливан, като значително засили кампанията си срещу заклетия си враг, групировката „Хизбула“. Мнозина в Ливан се опасяват, че военните операции на Израел в Ливан ще следват същия сценарий като в Ивицата Газа, а именно заповедите за евакуация, масовото изселване и мащабните въздушни удари. Израел от своя страна твърди, че ударите му са насочени към оръжейни обекти и бойци на „Хизбула“.

Съществуват съществени разлики между обстановката в Газа и Ливан, както и начина, по който Израел провежда операциите си до момента, които според него целят да изтласкат „Хизбула“ от границата, за да могат десетки хиляди израелци, разселени от ракетните атаки на групировката, да се завърнат успешно по домовете си. Въпреки че заяви, че се подготвя за евентуална сухопътна операция, до момента Израел все още не е мобилизирал военните си сили на територията на Ливан. Въпреки това, правозащитни организации и граждани не крият опасенията си, че действията на Израел в Газа, включително използването на огромна и несъразмерна сила, ще се повторят и в Ливан. Високопоставени израелски служители действително заплашиха да повторят разрушенията от Газа в Ливан, ако огънят на „Хизбула“ продължи.

В понеделник Израел нанесе удари по 1600 цели в цял Ливан. Това причини смъртта на 492 души и рани други 1645 и доведе до огромна вълна от принудително разселване, тъй като хиляди хора избягаха от Южен Ливан на север. Всичко това шокира силно нацията, свикнала с войната, тъй като е най-смъртоносният обстрел след продължилата един месец война между Израел и „Хизбула“ през 2006 г., когато в Ливан бяха убити около 1000 души. През целия ден израелските военни сили изпращаха предупреждения до жителите да се евакуират незабавно в очакване на атаките и да стоят далеч от местата, където „Хизбула“ съхранява оръжия – нещо, което повечето от тях няма как да знаят.

„Моля, махнете се от пътя на опасността сега. След като операцията ни приключи, ще можете да се върнете безопасно по домовете си,“, призова израелският министър-председател Бенямин Нетаняху в свое изявление.

Както е известно, заповедите за евакуация са основна част от военната кампания на Нетаняху в Газа през последната година. През първата седмица след започването на войната Израел нареди на 1,1 млн. цивилни граждани в Ивицата Газа да се преместят от север на юг, което причини объркване и страх сред жителите на пренаселения анклав. Оттогава насам израелските военни сили редовно издават десетки заповеди за евакуация, с които призовават палестинците да се евакуират в определени от Израел „хуманитарни зони“. Израелските високопоставени служители твърдят, че атаките са насочени към бойци на ‚Хамас“, които са се установили сред населението. Според здравните служители в Газа израелската кампания в Газа е отнела живота на повече от 41 000 палестинци. Министерството на здравеопазването, което е част от правителството на „Хамас“, не конкретизира дали се касае за цивилни лица или бойци, но твърди, че малко повече от половината загинали са жени и деца. След като границите на Ивицата Газа са блокирани, сега жителите на претъпканата територия са в капан и няма къде да отидат, докато в Ливан бягащите от израелските удари са успели да се придвижат до по-безопасни райони. Хиляди хора са избягали в съседна Сирия, а други са напуснали страната през летището.

Втори фронт за Израел

„Хизбула“ започна да обстрелва Израел с ракети в подкрепа на Газа на 8 октомври, ден след като бойци на „Хамас“ започнаха безпрецедентна атака срещу Израел, при която бяха убити около 1200 души и отвлечени още 250. Оттогава насам двете страни участват ожесточено в трансгранични удари, които постепенно ескалират, водейки до разследването на десетки хиляди цивилни лица от двете страни на границата.

Много ливанци следят нарастващите военни действия в Газа с чувство за несигурност и страх, с надеждата, че това няма да се случи и на тях. От 2019 г. насам Ливан е в състояние на икономически срив и не може да си позволи нова опустошителна война с Израел.

Бойните действия ескалираха драматично миналата седмица, когато хиляди експлозивни материали, скрити в пейджъри и уоки-токита, използвани от „Хизбула“, се взривиха, причинявайки смъртта на десетки хора и ранявайки тежко хиляди други. Мнозина вярват, че зад нападението стои Израел, който до момента е убил няколко високопоставени лидери на „Хизбула“ в Бейрут. Междувременно, при засилените обстрели срещу бойци на групировката са били ранени няколко души в Израел.

Илиян Василев: Срамните сцени в парламента напомнят колко слаби са корените на демокрацията у нас!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments