Ливан: Шиитските мюсюлмани плащат висока цена във войната между Израел и „Хизбула“

Напоследък Израел е съсредоточил атаките си върху села в южен и североизточен Ливан и квартали, разположени южно от Бейрут

0
38
Експлозия в Бейрут
Снимка: Кадър в YouTube

Най-тежко поразените от войната между Израел и групировката „Хизбула“ ливански цивилни граждани са шиитски мюсюлмани, като много от тях смятат, че са несправедливо наказани, защото споделят религиозна идентичност с бойците на групировката и често живеят в едни и същи райони, предаде „Associated Press“.

„Това е ясно. Кой друг е нападнат?“, казва Ваел Муртада, млад шиит, който с тревога наблюдава как парамедици претърсват развалините след неотдавнашния израелски въздушен удар, който е разрушил двуетажната къща на чичо му и е причинил смъртта на 10 души.

Напоследък Израел е съсредоточил атаките си върху села в южен и североизточен Ливан и квартали, разположени южно от Бейрут. Причината се дължи на факта, че това е мястото, откъдето действат много бойци на „Хизбула“, а техните семейства живеят редом с голям брой шиити, които не са членове на групировката. Израел настоява, че войната му е с „Хизбула“, а не с ливанския народ или шиитската вяра. Израелските власти твърдят, че армията се цели само в членове на подкрепяната от Иран бойна групировка, тъй като се опитва да сложи край на продължилата цяла година кампания по изстрелване на ракети отвъд границата. Набелязаните от Израел военни цели обаче застрашават живота на много местни хора като Ваел Муртада, тъй като във войната, която рязко ескалира през последните месеци, загиват и все повече цивилни шиити. Страданията на шиитите не се изразяват само в смъртните случаи и ранените. Цели квартали на крайбрежния град Тир вече са изравнени със земята, а голяма част от историческия пазар в град Набатия, който датира от османската епоха, е бил разрушен. Междувременно, в град Баалбек въздушен удар е повредил сериозно прочутия хотел „Палмира“, както и къща, датираща от османската епоха.

„Ливанските шиити са подложени на колективно наказание. Разрушават се техните градски райони, разрушават се техните културни паметници и сгради,“, споделя Моханад Хаге Али, старши сътрудник в Близкоизточния център „Карнеги“ в Бейрут.

Тъй като шиитите бягат от опустошените си от войната села и квартали, конфликтът все по-често ги преследва и в други части на Ливан и това засилва напрежението в страната. До момента десетки хора са били убити при израелски въздушни удари, насочени към християнски, сунитски и друзки райони, където разселените шиити са намерили убежище. Много от жителите на тези райони сега се замислят дълго, преди да осигурят подслон на разселените хора, тъй като се опасяват, че те могат да имат връзки с „Хизбула“.

„Израелците се целят в цял Ливан,“, твърди Васеф Харакех, адвокат от южните предградия на Бейрут, който през 2022 г. се изправи срещу „Хизбула“ на парламентарните избори в страната и чийто офис наскоро беше разрушен от израелски въздушен удар. Той смята, че част от целта на Израел е да изостри противоречията в малката средиземноморска страна, въпреки че в наши дни различните групи живеят заедно в мир.

Някои шиити твърдят, че изявленията на израелските военни сили през годините само са засилили подозренията, че мащабната им общност е използвана като обект на натиск върху „Хизбула“. Един от често цитираните примери е така наречената доктрина „Дахия“, която за първи път беше подкрепена от израелски генерали по време на войната между Израел и „Хизбула“ през 2006 г. Тя е препратка към южните предградия на Бейрут, където е седалището на групировката и където и по време на двете войни са били разрушени цели жилищни квартали, мостове и търговски комплекси. Израел твърди, че бойците крият оръжия и свои членове в такива райони, превръщайки ги в законни военни цели. Видеозапис, публикуван от израелските военни сили миналия месец, беше изтълкуван от шиитите като още едно доказателство, че не се прави разлика между бойците на „Хизбула“ и обикновените шиитски граждани.

„Хизбула“ отдавна изтъква способността си да възпира Израел, но последната война доказа обратното и нанесе сериозни поражения на нейното ръководство. Някои шиити се опасяват, че отслабването на силата на групировката ще доведе до дълбоки политически промени за цялата общност след края на войната. Други обаче вярват, че това може да даде политическа възможност за изява на по-разнообразни шиитски гласове. Преговорите за прекратяване на огъня с цел прекратяване на конфликта между Израел и „Хизбула“ изглежда набраха скорост през последната седмица. Някои критици на „Хизбула“ твърдят, че групировката е можела да приеме още преди месеци условията, които се разглеждат в момента.

„Това щеше да спести на Ливан разрушения, човешки жертви и загуби за милиарди долари“, пише в приложението Х ливанският законодател Вада Садек, който е мюсюлманин сунит.

Министерството на младежта и спорта в позиция: Решението на Божидар Андреев е лично

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments