Номинираният за министър-председател на Ливан Саад Харири подаде оставката си близо 9 месеца, след като му беше възложена задачата да сформира следващото правителство на обзетата от криза държава, пише “CNN World”. В четвъртък Харири заяви пред репортери, че президентът Мишел Аун не е приел най-новия сформиран състав на кабинета по-малко от 24 часа, след като трикратният премиер е представил предложението. След 20-минутната среща Харири коментира пред репортери:
“По време на разговора предложихме на президента да отдели повече време за обмисляне на предложението и Аун каза, че изглежда няма да се споразумеем.”
Той обясни:
“Поради тази причина се отказах от формирането на правителството. Бог да помогне на тази държава.”
В изявление кабинетът на ливанското председателство постави под съмнение готовността на Харири да сформира правителство. Според изявлението той отхвърля искането на Аун за изменения на предложението и добавя, че решението на Харири от по-нататъшно обсъждане показва, че той вече “е взел предварително решението да подаде оставка”.
Преди срещата между двамата първенци Аун получи съвместно послание от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и френския външен министър Ив Льо Дриан, които го призоваха да ускори съставянето на правителствената формация, се казва в изявление от кабинета на Аун. Съобщението е изпратено чрез посланика на САЩ в Бейрут Дороти Ши и френския посланик Ан Грило.
Ливанската лира, която е загубила повече от 90% от стойността си за по-малко от две години, се понижи в рамките на минути след обявяването на оставката на Харири. Валутата на страната е в свободно падане, откакто народно въстание срещу управляващия елит на Ливан обхвана страната през октомври 2019 г.
Протестиращите излязоха на улиците малко след съобщението на Харири, като блокираха основните магистрали и в отявлени сблъсъци се със силите за сигурност. В южния град Тир някои младежи са влезли вандалски в ресторанти и кафенета и са прогонили клиентите, съобщава Националната агенция за новини в Ливан.
Ливан не е имала правителство, откакто служебният премиер Хасан Диаб подаде оставка след експлозията в пристанището в Бейрут през август 2020 г., при която загинаха над 200 души и хиляди бяха ранени. Вакуумът е влошил финансовата крива и бързото разпадане на инфраструктурата на страната, в която се наблюдават прекъсвания на електрозахранването, които понякога надвишават 22 часа на ден.
Отчаяние и гняв
Аун, чиято политическа партия контролира най-големия парламентарен блок в страната, е в конфликт с Харири за формирането на кабинета. Политическите спречквания подхранват чувството на отчаяние и гняв към управляващия елит на Ливан по улиците на страната. Много ливанци стават все по-разочаровани от това, което се разглежда като обичайна политическа борба пред растящата икономическа катастрофа.
В доклад от декември 2020 г. Световната банка нарече икономическата криза в Ливан “умишлена депресия”, при която бездействието на правителството изостри последиците от финансовата криза.