Лоран Сен-Мартен: Следващият германски канцлер ще донесе позитиви на ЕС

Може би френско-германският икономически двигател все пак скоро ще се съживи

0
15
Европа, Европейски съюз, ЕС
Снимка: Pixabay

Може би френско-германският икономически двигател все пак скоро ще се съживи. Вероятният следващ канцлер на Германия Фридрих Мерц може да се окаже добра перспектива за Европейския съюз /ЕС/, сподели пред „Politico” новоназначеният министър на търговията на Франция Лоран Сен-Мартен, след години на пререкания между Париж и Берлин и очертаващи се казуси по отношение на това как блокът да процедира по отношение на САЩ и Китай.

„Можем да разгледаме и силно проевропейския характер на този бъдещ канцлер. Има и добри причини да бъдем оптимисти“, заяви Сен-Мартен по време на посещението си в Брюксел в петък, в едно от първите си интервюта, откакто пое поста в края на декември.

„Сигурно е, че позицията на Франция по този въпрос няма да се промени. Нуждаем се от силна Германия, която заедно с Франция да мисли за Европа, която инвестира, за Европа, която защитава, както и за Европа, която отново мисли за своето индустриално бъдеще и за собствения си суверенитет“, каза още френският политик, като предупреди, че резултатите от предсрочните избори в Германия на 23 февруари ще бъдат особено решаващи.

Понастоящем Мерц и неговият дясноцентристки „Християндемократически съюз“ /ХДС/ водят с 31%, далеч пред лявоцентристката „Социалдемократическа партия“ на канцлера Олаф Шолц с 16%, според проучването на „Poll of Polls“ на „Politico”. Коалицията на Шолц, съставена от „Зелените“, „Социалдемократическа партия“ и „Свободната демократическа партия“, се разпадна през ноември поради острите противоречия за разходите и икономическите реформи на страната. Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ е на второ място в проучванията с 20 %, но Мерц е категоричен, че никога няма да влезе в коалиция с популистката, антиимигрантска партия.

Миналата седмица лидерът на ХДС заяви, че ЕС трябва да преосмисли сключването на мащабно търговско споразумение със САЩ, позовавайки се на злополучните преговори за спорното Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции преди десетилетие. Преговорите с Вашингтон се провалиха през 2016 г. поради опасенията на ЕС, че пазарът му ще бъде залят с некачествено пилешко месо, правата на работниците ще бъдат засегнати, а държавните здравни услуги ще бъдат отворени за американските компании.

Червени линии

Възобновяването на преговорите за свободна търговия на Германия с Вашингтон ще бъде червена линия за Франция и ще постави Париж и Берлин в противоречие. Все пак, по-критичният тон на Мерц към Китай, който контрастира с предаността, демонстрирана от Шолц и дългогодишния канцлер от ХДС Ангела Меркел, може да приближи Берлин до позицията, защитавана от Париж и Европейската комисия. По-близките отношения между двете страни биха могли да спомогнат и за намаляване на сериозните различия между тях по отношение на отношенията с Китай. Франция се застъпва за по-строг подход, който включва мерки за „купуване на европейски стоки“ в обществените поръчки, но също така и мита върху субсидирания китайски внос. Германия, която има по-тесни търговски връзки с Китай, е по-предпазлива в това отношение, опасявайки се от търговска война с Пекин.

Различията между двете страни достигнаха връхната си точка, когато Брюксел наложи мита върху вноса на китайски електромобили миналата есен, което зарадва Франция, но разочарова Германия, която гласува против мярката поради опасения, че нейните автомобилопроизводители ще пострадат от китайските ответни мерки.

Лоран Сен-Мартен, който е от либералната партия на президента Еманюел Макрон, вече е работил в областта на търговията като ръководител на „Business France“ – организацията, която отговаря за подпомагането на френските компании да изнасят стоки и услуги и да привличат чуждестранни инвеститори. Допреди няколко седмици той беше младши министър, натоварен с още по-трудна задача, а именно съставянето на бюджет за 2025 г., който да намали огромния дефицит на Франция и същевременно да получи одобрение от фрагментирания парламент. В крайна сметка бюджетът не беше приет, тъй като правителството на Мишел Барние се разпадна миналия месец именно заради този въпрос. Последните коментари на Сен-Мартен бяха отправени на фона на сериозното разминаване на Франция и Германия по икономическия дневен ред на Европа и особено по двете основни търговски досиета на блока – търговското споразумение с южноамериканските страни от блока МЕРКОСУР, сключено през декември, и нарастващото търговско напрежение с Китай.

Германия е един от най-големите поддръжници на споразумението, тъй като вижда в него златна възможност да изнася повече стоки в регион, който все повече привлича интереса на Китай. Франция от своя страна е най-яростният противник на сделката, която е обект на остри критики от страна на нейните земеделски производители, които се страхуват от конкуренцията на южноамериканския внос, а също и от действията на екологични неправителствени организации и партии от целия политически спектър.

Шокираща цена за паркинг – 1380 лева за 3 седмици на Летище „София“! Депутат завежда дело!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments