„Лукойл“ се мести у нас, но това не е гаранция за по-евтини горива

0
36
"Лукойл"
"Лукойл". Снимка: Архив

От 1 януари „Лукойл“ ще прехвърли дейността си у нас. Руската компания ще отчита приходите си и ще плаща данъци в България. Според старши анализатора по програма „Енергетика и климат в Центъра за изследване на демокрацията Костанца Рангелова решението до голяма степен е ултимативно, тъй като се базира на заплахата, че ако нямат право да изнасят петролни продукти, рафинерията в Бургас ще бъде затворена.

„След това се казва: Но ние ще пренесем цялата си дейност в България и ще плащаме повече данъци. Проблемът е, че много дълги години рафинерията работеше на загуба. След това рафинерията работеше на ишлеме. Това означава, че получава фиксирана сума, която ѝ гарантира някаква печалба, която се базира на това какво количество петрол е преработено в продукти.“, добави Рангелова в ефира на „Bulgaria ON AIR“.

Решението е гаранция, че определени данъци ще влизат в държавния бюджет, но идва казусът с поскъпването на горивата – това означава, че рафинерията ще плаща повече данъци, защото ръстът отива в приходите на компанията. В нейни офшорни други компании, които получават разликата между суровия петрол и петролните продукти, които равни на наистина огромни суми.

Председателят на Балканската черноморска петролна газова асоциация Валентин Кънев се съмнява, че цените ще се променят. По думите му, ако бяхме тотално регулирана икономика, можехме да притиснем доставчиците за някаква минимална цена. Това, което ще се случи сега е, че ще бъдат променени данъците и приходите, с което ще се подпомогне бюджетът.

Рангелова прогнозира, че няма да има промяна на цените и може да се очаква такава само, ако се продължи забраната за внос. Тя обясни, че когато не може да се изнася, води до голямо производство, което води до поевтиняване. Анализаторката е на мнение, че отстъпката от 0,25 ст. не е изгодна за всички, защото тези, които се нуждаят от нея, ползват по-малко гориво и съответно се възползват по-малко от помощта.

„Трябва да се направи целева помощ, която да помага на хората, които най-много се нуждаят.“, категорична е тя.

Рафинерията е така изградена, че да обработва огромни количества, като половината от производството е за в страната, другата – за износ. Той добави, че ако производството падне двойно, ще претърпим големи загуби. Според Рангелова обаче не е гаранция, че заводът ще затвори, ако му се забрани да изнася продукти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments