Не са лоши правителствените антикризисни мерки. Те са добри като намерения, но ефектът, който имат върху хората и икономиката у нас, е доста спорен. Това заяви Любослав Костов от Института за социални и синдикални изследвания преди извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество пред „БНТ“.
Костов изрази мнение, че кабинетът е решил да отдели от бюджета 2 милиарда лева, които са крайно недостатъчни, кръщавайки ги антикризисни мерки. Ще бъдат генерирани между 6 и 7 милиарда, заради инфлацията БВП ще бъде по-висок. Оттам и по-големи приходи в бюджета – между 3 и 3 милиарда и половина.
Любослав Костов смята, че най-печеливша от действащата в момента инфлация ще бъде държавата. Тя събира печалбата от по-високите цени и следва парите да бъдат връщани на хората под формата на стимули за домакинствата и бизнеса.
Доказателство за неработещите мерки за справяне с трудната икономическа ситуация, е ДДС-то на хляба, чиято цена, смята Костов, няма да падне. Той обърна внимание и на намалената покупателна способност на хората, за което подобряване отстъпката от 25 стотинки на литър гориво няма да помогне особено. Те „ще бъдат абсорбирани точно за един ден“.
Синдикалистът е убеден, че пари в държавния бюджет има и стига изпълнителната власт да има желание реално да помогне, дефицитът няма да се влоши.
Като добра мярка Любослав Костов определи данъчните облекчения за родителите. Според него тези способи са необлагаем минимум, за които отдавна е било настоявано да се случат.