Броят на жертвите от COVID-19 в световен мащаб е нараснал до над 1 милион във вторник, според данни на Ройтерс. Навлизаме в мрачен етап в пандемията, която опустоши глобалната икономика, претовари здравните системи и промени начина на живот на хората.
Броят на смъртните случаи от новия коронавирус тази година вече е двойно по-голям от броя на хората, които умират ежегодно от малария. А смъртността се е увеличила през последните седмици, тъй като в няколко страни нарастват инфекциите. В изявление генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви:
“Нашият свят достигна мъчителен етап”.
“Това е умопомрачителна фигура. И все пак никога не трябва да изпускаме от поглед всеки отделен живот. Те бяха бащи и майки, съпруги и съпрузи, братя и сестри, приятели и колеги.”
Отне само три месеца смъртните случаи от COVID-19 да се удвоят от половин милион – ускоряващ се брой на смъртните случаи, след като първата жертва беше регистрирана в Китай в началото на януари. Над 5400 души умират по света от заразата на всеки 24 часа, според изчисленията на Ройтерс, базирани на средните стойности за септември, преобладаващи от погребални предприятия и гробища. Това се равнява на около 226 души на час или един човек на всеки 16 секунди. Във времето, необходимо за гледане на 90-минутен футболен мач, средно умират 340 души.
Нарастване броя на инфекциите
Експертите остават загрижени поради факта, че официалните данни за смъртните случаи и тези в световен мащаб значително подценяват реалността заради неадекватни тестове и регистри и възможността за укриване на случаи от някои страни.
Отговорът на пандемията противопостави поддръжниците на здравни мерки като блокировки срещу тези, които целят да поддържат политически чувствителен икономически растеж, като подходите се различават в отделните държави.
Съединените щати, Бразилия и Индия, които заедно представляват близо 45% от всички смъртни случаи от COVID-19 в световен мащаб, вдигнаха мерките за социално дистанциране през последните седмици. В понеделник вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс предупреди:
“Американският народ трябва да предвиди, че случаите ще нараснат в следващите дни”.
Отчетените нови смъртни случаи в САЩ са 205 132, като общият им брой до края на понеделник възлиза на 7,18 милиона.
Междувременно Индия отчита най-високия дневен ръст на инфекциите в света, като средно 87 500 нови случая се регистрират на ден от началото на септември. При настоящите тенденции Индия ще изпревари Съединените щати като държава с най-много потвърдени случаи на заразата до края на годината, дори когато правителството на премиера Нарендра Моди напредва с облекчаване на мерките за блокиране в опит да подкрепи затруднената икономика на страната.
Въпреки нарастването на случаите, броят на загиналите в Индия от 96 318 и темпът на нарастване на смъртните случаи остават под тези на САЩ, Великобритания и Бразилия. Във вторник Индия отчете най-малкото си нарастване на смъртните случаи от 3 август, продължавайки неотдавнашната облекчаваща тенденция, която обърка експертите.
В Европа, която представлява близо 25% от смъртните случаи, Световната здравна организация (СЗО) предупреди за тревожно разпространение в Западна Европа само на седмици от зимния грипен сезон.
СЗО също така предупреди, че пандемията все още се нуждае от големи контролни намеси на фона на нарастващите случаи в Латинска Америка, където много страни започнаха да възобновяват нормалния си живот. Голяма част от Азия, първият регион, засегнат от пандемията, изпитва относително затишие, след като излезе от втора вълна.
Напрежение при погребенията
Големият брой смъртни случаи е довел до промени в погребалните обреди по целия свят, тъй като моргите и погребалните предприятия са претоварени, а близките често имат забрана да се прощават лично със загиналите си близки.
В Израел не е разрешен обичай да се измиват телата на починали мюсюлмани и вместо да бъдат обвити в плат, те трябва да бъдат увити в найлонова торба за тяло. Нарушена е и еврейската традиция на Шива, където хората ходят в дома на траурни роднини в продължение на седем дни.
В Италия католиците са погребвани без погребения или благословия от свещеник, докато в Ирак бивши милиционери са пускали оръжията си, за да копаят гробове на специално създадено гробище и са се научили как да извършват както християнски, така и мюсюлмански погребения.
В някои части на Индонезия опечалените семейства нахлуха в болници, за да вземат телата на роднините си, страхувайки се, че те може да не бъдат погребани по подходящ начин.
Местна група в еквадорска Амазонка взе двама полицаи и държавен служител като заложници, настоявайки властите да върнат тялото на лидер на общността за традиционно погребение.
Съединените щати, Индонезия, Боливия, Южна Африка и Йемен трябваше да открият нови места за погребение, тъй като гробищата са препълнени.