Докато по-голямата част от света избягва президента Владимир Путин заради инвазията на Русия в Украйна, един от малкото лидери, поддържащи отворена линия за комуникация с него, е френският президент Еманюел Макрон, информира „Асошиейтед прес“.
Дипломатическите усилия на Макрон да предотврати войната се провалиха, но той не се отказва: двамата са говорили четири пъти, откакто руските сили нападнаха Украйна на 24 февруари, и 11 пъти през последния месец. Френският лидер, чиято страна заема ротационното председателство на Европейския съюз, сега е един от малкото аутсайдери с поглед върху мисленето на Путин по време на най-голямата военна инвазия в Европа след Втората световна война. Израелският премиер Нафтали Бенет също става посредник, като се срещна с Путин при изненадващо посещение в Москва в събота и разговаря с него отново по телефона в неделя.
Неумолимият натиск на Макрон за диалог отразява традицията на Франция след Втората световна война да прокарва собствен геополитически път и нейния отказ да следва сляпо Съединените щати.
След като руските войски нахлуха дълбоко в Украйна, решимостта на Макрон да поддържа комуникационни канали с Путин предоставя на западните съюзници представа за душевното състояние на руския лидер, неговите намерения на бойното поле и у дома в Русия, докато Кремъл се разправя с противниците. Бенджамин Хадад, старши директор за Европа в Атлантическия съвет в Париж и член на Партията на Макрон, каза:
„Той поддържа дипломатически канал отворен за Запада, в случай че Путин може да поиска да деескалира и да потърси изход от тази криза.“
Макрон също е разговарял с Путин от името на украинския президент Володимир Зеленски, уточни Хадад, като френският президент се е опитал да извлече малко милост от Путин: местно прекратяване на огъня, безопасно преминаване на цивилни в капан и достъп до хуманитарна помощ.
По време на последното си обаждане в неделя, което дойде по искане на Макрон, френският лидер и Путин се фокусираха близо два часа върху безопасността на ядрените централи в Украйна. Путин каза, че не възнамерява да ги атакува, и се съгласи на принципа на „диалог“ между Международната агенция за атомна енергия, Украйна и Русия по въпроса, според френски служител, който говореше при условие за анонимност в съответствие с предложените на френското председателство практики.
„В Елисейския дворец няма абсолютно никаква илюзия, че Путин ще удържи на думата си за всичко, което обещае“, каза Хадад или че Путин ще промени мнението си относно инвазията. Но Хадад смята, че е важно Макрон да продължи да се опитва да ангажира Путин, дори когато Западът наказва Русия и укрепва отбраната на Украйна.
И нарушавайки дипломатическата норма за запазване на тайна на подобни разговори, френското президентство широко сподели съдържанието на разговорите на Макрон с Путин. Съветниците на Макрон и самият президент разказаха подробно за мъчителните усилия за предотвратяване на войната и след това разкриха нарушените обещания на Путин за мир. Това помогна на Макрон да стимулира подкрепата за най-строгите санкции срещу Русия, обединявайки прословутия разделения 27-членен ЕС и съживявайки геополитическата роля на НАТО.
Доколкото поддържането на комуникационни линии отворени може да бъде полезно по време на конфликт за предаване на съобщения, предупреждения или заплахи и чуване на отговора, администрацията на Байдън вярва, че подобни контакти могат да бъдат полезни, за да се получи поне някаква представа за настроението и поведението на Путин. Следователно държавният секретар Антони Блинкен ще отиде в Париж във вторник, за да чуе директно от Макрон за последните му разговори с Путин. Но американските служители остават неубедени, че усилията на Макрон – или на който и да е друг лидер – са оказали значително влияние върху процеса на вземане на решения на Путин. Те отбелязват, че въпреки поредица от интервенции на френския президент, Путин не само продължава с инвазията, но и засили конфликта.
Френският президент беше ясен от самото начало: само Путин е виновен за смъртта и разрушенията в Украйна и за големите последици от войната за Франция и Европа. Но от друга страна, ако Путин иска да говори, той ще слуша.
Путин се обади в четвъртък. Броят на бежанците, бягащи от Украйна, вече надхвърли 1 милион, а няколко града на изток бяха в руини. Макрон вдигна и те разговаряха 90 минути.
Представител на френското президентство се втурна да информира репортерите за разговора. Путин каза на Макрон, че военната операция в Украйна „върви по план“ и той ще продължи „до края“, предаде служителят.
Путин твърди, че „военни престъпления“ се извършват от украинци. Той ги нарече „нацисти“, каза служителят. Няма нужда от преговори, каза още Путин. Той ще постигне „неутрализацията и разоръжаването на Украйна“ със своята армия. Служителят не може да бъде назован в съответствие с практиките на Елисейския дворец, предава медията.
Макрон „говори истината“ на Путин, каза служителят и обясни как войната му срещу Украйна се възприема от Запада. Френският президент написа в Twitter:
„Говорих с президента Путин. Помолих го да спре атаките срещу Украйна. В този момент той отказва.“
Макрон каза, че диалогът ще продължи.
„Трябва да предотвратим най-лошото да се случи.“
Откакто беше избран за президент през 2017 г., Макрон проявява силен интерес към изграждането на лични отношения със световните лидери, включително тези, които ценят известна степен на прагматизъм, когато обсъждат демокрацията и правата на човека, докато търсят бизнес възможности. Неговата благоприятна за бизнеса дипломация се отплати в Персийския залив през декември, когато той подписа договор за оръжия за милиарди евро с престолонаследника на Абу Даби Мохамед бин Зайед Ал Нахаян.
Макрон предизвика ожесточени критики по време на това пътуване за това, че пътува до Саудитска Арабия, за да стане първият западен лидер, който се срещна с престолонаследника принц Мохамед бин Салман след убийството на журналиста Джамал Кашоги през 2018 г. Силвия Коломбо, експерт по външни отношения на ЕС в Международния институт в Рим, коментира:
„Макрон се откроява сред лидерите на Европейския съюз с желанието си да бъде в светлината на прожекторите, да ръководи външната политика и да прокарва нещата напред.“
Няма друг чуждестранен лидер, когото Макрон да се е опитал да доближи до своя ъгъл освен Путин. Макрон, убеден европеец, беше убеден, че смесица от личен чар и великолепието на миналото на Франция ще убеди Путин да запази Русия в рамките на европейската среда за сигурност.
Макрон за първи път беше домакин на Путин в разкошното място на Версай през 2017 г. Две години по-късно те обсъдиха закъсалите мирни преговори в Украйна в лятната резиденция на Макрон във Форт дьо Брегансон на Френската Ривиера, докато Макрон се опита да надгради европейската дипломация, която помогна за облекчаване на враждебните действия в минало.
През последните няколко седмици стана ясно, че Путин е вървял по пътя на войната, въпреки че го отричаше, седнал срещу Макрон на много дълга маса по време на последното си посещение в Москва.
Макрон искаше да му повярва, каза външният министър Жан-Ив льо Дриан, след като критиците твърдяха, че френският президент е попаднал в стария европейски капан за успокояване на Русия на Путин.
„Президентът не е наивен“, каза Льо Дриан в навечерието на руската инвазия и допълни:
„Той познава методите, характера и циничната природа на Путин.“