Макрон се заема с пренареждане на щабовете, за да се пребори с крайната десница

0
53
Франция, Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons
Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons

Френският президент Еманюел Макрон изведе изгряващата звезда Габриел Атал на централно място в рискована авантюра, целяща да спре възхода на крайната десница преди европейските избори, пише „Politico“. 

С изненадващ ход във вторник Макрон назначи бившия си министър на образованието и един от най-популярните политици във Франция за най-младия министър-председател на страната в опит да даде нов тласък на затихващото си председателство – с риск да ускори края на собственото си управление.

Макрон е подложен на натиск да даде нов тласък на своето председателство, тъй като крайнодясното Национално обединение изпреварва центристите в проучванията преди изборите за Европейски парламент през юни и след две жестоки битки през миналата година по две направления – имиграцията и пенсиите.

За разлика от безкомпромисната предизборна кампания, водена от 28-годишния Жордан Бардела, водещ кандидат на Националното обединение, президентството на Макрон трудно излъчва енергия и жизненост след 7 години управление на Франция, а в политическите среди се заговори за неуспешно президентство.

Въпреки кратката си политическа кариера 34-годишният Аттал си е спечелил репутацията на упорито куче за атака или известен още като словесен снайперист срещу крайната десница, като вече е кръстосвал шпаги с Бардела в предишни предизборни дебати, и на ловък оператор, който бегло се справя като говорител на правителството по време на пандемията от ковида и като министър на образованието.

„Това е страхотен медиен преврат, заяви вътрешен човек от консервативната партия Les Républicains, на когото бе предоставена анонимност, за да обсъди деликатната тема. 

Няколко политически инсайдъри заявиха пред „Politico“, че битката за европейските избори е една от основните причини Макрон да избере Атал.

„Габриел Атал и Жордан Бардела са от едно и също поколение, това е очевидно. Атал има политическа проницателност, знае как да поднесе удара, със съдържание, така че е човек, който може да се изправи срещу Националния митинг, каза помощник на Макрон. И добави:

„Благодарение на действията му обаче той ще може да победи Националния митинг.“

Номинацията на напорист политик със собствени амбиции носи и значителен риск за президента, който в миналото е предпочитал за свои лейтенанти по-самостоятелни, технократски фигури. Премиерството на Атал може да ускори разговорите за това какво ще се случи след Макрон, тъй като френският президент не може да се кандидатира за трети мандат.

Бързото издигане на Атал, не по-различно от това на самия Макрон, също така размърда перата на тежките съюзници на Макрон, които гледат с недоверие на младия урбанист, поел управлението. В понеделник съюзник на президента заяви:

„Макрон е бил принуден да работи усилено, за да бъде приета кандидатурата, когато се е предполагало, че тя ще бъде безпроблемна.“

„Мини-ми“ на Макрон в кампанията

Предстоящите европейски избори ще бъдат последният път, когато Макрон ще се изправи срещу опонентката си Марин льо Пен преди края на мандата му след четири години. Една победа на крайната десница ще има отзвук в продължение на години и ще отрови наследството на президента.

Сблъсъкът обаче идва във възможно най-неподходящия момент за президента. Не само че Националният сбор води пред центристкия му алианс с почти 10 пункта в проучванията, но и президентството на Макрон удари дъното.

Войските на президента се оказаха разбити, след като неговият много оспорван имиграционен закон беше приет с подкрепата на крайната десница – епизод, който почти разцепи центристкия му алианс. Битката за имиграцията дойде по петите на ожесточените дебати миналата пролет относно реформата на френските пенсии, които предизвикаха седмици наред протести в цялата страна.

Макрон се задъхва в социологическите проучвания според POLITICO’s Poll of Polls с едва 30 процента одобрение.

Неговият отиващ си министър-председател Елизабет Борн е критикувана като технократ, на когото липсват харизма и политическа гъвкавост, изморена от поредните борби за приемане на законодателство след поражението на Макрон на парламентарните избори миналата година. Тя също така загуби много политически капитал, когато не успя да предвиди или предотврати шоково поражение в парламента, когато Националното събрание отхвърли законопроекта за имиграцията без гласуване през декември.  От друга страна, Атал е нова ръка на кормилото. Александър Олройд, депутат от партията на Макрон „Възраждане“, коментира:

„Това е чудесна новина, ще имаме ръководител на правителството, който е политически оператор и е способен да въплъти проевропейската визия на Макрон.“ Той добави:

„За да спрем крайната десница, която се надига не само във Франция, но и в цяла Европа, трябва да покажем, че политическите действия са ефикасни, а разговорите с широката общественост са едно от нещата, в които Атал е добър.“

От стратегическа гледна точка номинацията на Атал може да помогне и за осигуряване на подкрепата на левоцентристките избиратели, тъй като левият евродепутат Рафаел Глуксман се очертава като конкурентен кандидат преди европейските избори. Атал, бивш член на Социалистическата партия и първият открито хомосексуален министър-председател, подкрепя прогресивни идеи и превърна кибертормоза и хомофобията във важни каузи.

Какво наистина се е променило?

Самият Макрон е възложил на Атал „регенерирането на неговото правителство, с „дързост“ и „в духа на 2017 г.“, неговата първа изборна година, пише той в X.

Но макар че Атал е свежо лице, полето за маневриране на Макрон на вътрешния фронт се свива и е малко вероятно новото премиерство да бъде безпроблемно. Центристите все още нямат мнозинство в парламента, така че приемането на закони ще остане болезнен, унизителен процес, тъй като правителството ще търси „ad hoc“ съюзи с опозиционните депутати.

Макрон също така се бори да намери вдъхновение за втория си мандат и натрупа неясни инициативи, като „100-те дни“ миналата година, „срещите в Сен Дени“ с лидерите на опозицията, а този месец и „срещата с нацията“.

Номинацията обаче решава отчасти въпроса, който от седмици преследва лагера на Макрон: Кой ще се кандидатира като водещ кандидат на Макрон на европейските избори? Крайната десница от седмици насам е навлязла в предизборната кампания, а Макрон, който е известен като отлагащ, все още не е избрал водещ кандидат за кампанията за обновяване на Франция.

Тъй като много от тежките фигури в правителството не желаят да водят трудна кампания, имената, които се спрягат в Париж – министърът на Европа Лоранс Бун или лидерът на групата „Обновление“ Стефан Сежурне – изглежда нямат достатъчно влияние, за да се противопоставят на крайната десница.

След разместванията тази седмица водещият кандидат на „Обновление“ във Франция може да играе по-скоро поддържаща роля.

Атал от своя страна носи на плещите си не само европейската кампания. Като една от звездите на „Génération Macron“, млади политици, които се разминават с разделението ляво-дясно и дойдоха на власт заедно с френския президент, Атал ще спаси или ускори края на макронизма и неговата центристка, проевропейска политическа оферта.

Това е „последният куршум преди края на неговия мандат, каза същият консервативен представител, цитиран по-горе.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments