Малайзия откри 1800 тона нелегални токсични отпадъци, изхвърлени на пристанището

0
205
Отпадъци, сметище.
Снимка: Пиксабей

Малайзия е открила 110 контейнера с незаконно изхвърлени токсични отпадъци, които властите наричат ​​”най-голямата находка от този вид” в историята на страната, според държавните медии в Бернама, цитирани от “CNN”Контейнерите са били изхвърлени миналия месец в пристанището на Танджунг Пелепас в щата Джохор, съобщи Бернама в неделя. Вътре са открити 1864 тона прах от електрически дъгови пещи (EAFD) – опасен отпадъчен продукт от производството на стомана, съдържащ токсични елементи като олово и хром. Те са били внесени в страната от Румъния и фалшиво декларирани като концентриран цинк, заявиха служители.


“Откриването на този отпадък при транзит в Малайзия на границата с Индонезия е най-голямата откритие от този вид в историята на страната”, заяви министърът на околната среда и водите Туан Ибрахим Туан Ман в доклада на Бернама.

Малайзия изпраща отпадъците обратно в Румъния и моли Интерпол да разследва случая. Тъй като Китай забрани вноса на пластмасови отпадъци през 2018 г. в опит да почисти околната си среда, много страни потърсиха алтернативни места за изхвърляне на боклука, създавайки проблеми за някои държави, включително Камбоджа, Малайзия и Филипините. За да ограничат безотговорния дъмпинг, миналата година 187 страни добавиха пластмаса към Базелската конвенция – договор, който регулира движението на опасни материали от една държава в друга. Но проблемът продължи независимо от това.

EAFD, незаконната доставка, открита в Малайзия, е класифицирана като токсични отпадъци, съгласно Базелската конвенция, която и Малайзия е подписала. Само САЩ, един от най-големите световни производители на пластмаса, и Хаити не са ратифицирали споразумението.

Глобална криза с боклука

Кризата за изхвърляне на отпадъци събра по-голямо световно внимание през последните години, тъй като страни като Малайзия и Филипините започнаха да назовават и да разкриват износителите на отпадъци, като изпращат изхвърления боклук обратно в пристанищата на техния произход. Миналия май Малайзия изпрати обратно 450 тона пластмасови отпадъци в страните на произход, включително в Обединеното кралство, Канада, САЩ, Япония и Холандия.

“Призоваваме развитите страни да преразгледат управлението на пластмасовите отпадъци и да спрат да пренасят боклука до развиващите се страни”, заяви Йео Бий Ин, тогавашният министър на енергетиката, науката, технологиите, околната среда и изменението на климата в Малайзия.

Но проблемът продължава. Малайзийските власти вече са идентифицирали и спрели поне 28 опита за нелегален внос на отпадъци през тази година. Това стана ясно от думите на Туан Ман в Бернама.

Изхвърлянето на отпадъци дори е ескалирало в силно рекламирани дипломатически сблъсъци. Миналата година филипинският президент Родриго Дутерте припомни това на своя посланик в Отава, след като Канада изпусна срока, в който трябваше да вземе обратно тонове свой боклук. Канадското правителство най-накрая репатрира боклука си, след като Дутерте заяви, че е готов да “обяви война” по въпроса.

Много от тези правителства, както и нестопанските и екологичните организации приветстваха изменението на Базелската конвенция през 2019 г. като стъпка в правилната посока. Документът специално се занимава с въпроса за пластмасовите отпадъци, към които здравните и екологичните експерти проявяват особена загриженост.

Повечето видове пластмаса не са биоразградими и са изключително издръжливи. Това означава, че пластмасовите изделия, произведени днес, вероятно ще съществуват векове, ако не и хилядолетия, според сайта на Базелската конвенция. С течение на времето някои продукти се разпадат и стават част от огромните колекции от микропластици в нашите морета, въздух и храна.

Индустрията за боклук също създаде възход на нелицензирани пластмасови рециклиращи машини. Миналата година малайзийските власти откриха най-малко 148 нелицензирани фабрики за рециклиране, които замърсяват местните общности с токсични изпарения и замърсяват водни обитатели.

Когато разследващите претърсиха една такава фабрика в селския град Дженджаром, те намериха тонове пластмаса от чужбина – опаковки на полска бутилирана изворна вода от Кънектикът, бутилка от какаово масло за тяло Palmer’s, произвеждано в Ню Джърси, и торба от пуканки на Metcalfe’s Skinny Popcorn, които се опаковат в Обединеното кралство.

Ново изменение на Базелската конвенция, което ще влезе в сила през 2021 г., ще позволи свободно да се търгуват в глобален мащаб само чисти, хомогенни и лесно рециклируеми нехалогенирани полимери.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments