„Призоваваме Ви, министър Асен Василев, да обложите сметките на гражданите, които имат да доплащат в изравнителните си сметки с 9% ДДС. Толкова, колкото беше зимата, през отоплителния сезон. Да не ги товарите с 20% ДДС. Компенсирайте си приходите в държавния бюджет по друг начин, не от столичани, не от възрастните хора, не от младите семейства.“
Това каза лидерът на гражданската платформа „Изправи се.БГ“ Мая Манолова пред Топлофикация-София. По думите й през изминалата зима потребителите са заплащали исторически най-високата цена за парно и заради това е било намалено ДДС-то за топлоснабдителни услуги. През отоплителния сезон сметките са били с 9% ДДС, но изравнителните са с 20% ДДС. Това е така заради разпореждане на финансовия министър, като в момента топлинните счетоводители са показали изравнителните сметки без ДДС.
„Истинската сума с 20% ДДС ще пристигне по домовете на гражданите до 15 август и тогава ще стане ясно колко трябва да плащат потребителите“, каза Манолова и даде пример как ако някой има да доплаща 500 лева без ДДС, ще плати не 545 лева с 9% ДДС, а – 600 лева.
От „Изправи се.БГ“ показаха и конкретна сметка за парно за апартамент от 100 кв. метра, които са платили 2600 лева и според Топлофикация имат да доплащат още 1055 лева с 20% ДДС. Ако сметката е с 9% ДДС, те биха спестили 143 лева.
Според Петко Петков, който е сред потърпевшите с високите изравнителни сметки за парно, неговото семейство е ощетено с около 150 лева, които могат да бъдат използвани за храна, за дрехи за детската градина, за памперси, за играчки, тъй като разходите на младите семейства са огромни.
Лидерът на „Изправи се.БГ“ Манолова уточни, че това не касае само младите семейства, а и пенсионери, уязвими хора, хора с ниски доходи, за които суми от по 100-150 лева допълнително са много сериозно натоварване. Тя припомни, че миналата година на гражданите бяха върнати суми и тогава сметките за парно бяха коригирани като по предписание на служебния финансов министър, изравнителните сметки за парно бяха коригирани от 20% ДДС на 9% данък. Тогава се спестиха на хората около 3 млн. лева. Сега, понеже парното е по-скъпо, реално държавата ще прибере допълнителни 5 млн. лева от изтънелите джобове на столичани. И уточни, че тук проблемът тръгва от финансовото министерство и то трябва да излезе с решение, че изравнителните сметки следва да се плащат с 9% ДДС, колкото е ставката по време на отоплителния сезон, вместо да се натоварват потребителите с високата 20% ставка.
От гражданската платформа многократно са призовавали депутатите с приемането на бюджета да удължат периода и на преференциална ДДС ставка заради високите цени, от които страдат потребителите, твърди тя и напомни, че от „Изправи се.БГ“ са сигнализирали, че фактурите по изравнителните сметки, които ще получат гражданите са абсолютно неразбираеми – защото има 2 ценови периода, прогнозно и реално потребление, суми, които ще се връщат и суми, които ще се доплащат.
„Всеки гражданин, който ползва парно, ще трябва да си наеме и счетоводител, който да му обясни сметката. Експертите на „Изправи се.БГ“ си играха с нея повече от половин час“, възмути се Манолова.
Тя посочи още, че Топлофикация не е изпълнила законовото изискване на 1 юли да обяви какво се е договорила с топлинните счетоводители за таксите на гражданите за дялово разпределение. Продължава да е в сила абсурдното разпореждане Топлофикация да се договаря с топлинните счетоводители за цена, която да плащат гражданите. Тоест гражданите не участват в това договаряне, но накрая плащат на топлинните счетоводители толкова, колкото се е разбрала Топлофикация.
Това са средно по 50 лева на домакинство, което само за София означава 20 млн. лева се плащат на топлинните счетоводители. А Топлофикация би могла да поеме тази услуга и да я предоставя на по-ниска цена за потребителите.
„Имаме опасения, че сега под предлог за инфлация ще повишат драстично цените и за топлинните счетоводители. Ако тя стане по 100лв означава, че столичани ще плащат по 40 млн. лв. на топлинните счетоводители. Затова ще настояваме тази информация да ни бъде предоставена“, заключи тя.