Заради 3 години безхаберие и бездействие на правителството на Бойко Борисов, Европейската комисия налага имуществени санкции срещу България заради мръсен въздух. По този начин българите ще плащат 3 пъти – един път за мерки за чист въздух, веднъж за лекарства поради болестите в резултат на мръсен въздух и още веднъж имуществени санкции в хиляди евро на дневна база. Това коментира председателят на Гражданската платформа „Изправи се.БГ“ Мая Манолова пред журналисти на протест с противогази пред Министерския съвет днес. Демонстрацията днес беше организирана от Манолова и активисти на „Изправи се.БГ“ и е под надслов „Да отвеем фините прахови частици от властта“.
През изминалите седмици България е „черен шампион“ в света и в Европа по смъртност от COVID-19, и по замърсяване на въздуха. Едва ли Фандъкова и Борисов ще се справят с мръсния въздух, затова нашият апел е да отвеем фините прахови частици от властта, начело с Борисов и Фандъкова, допълни Манолова.
Тя припомни, че в предизборната кампания за кмет на София Йорданка Фандъкова е дала редица обещания за мерки за по-чист въздух, но нито едно не е факт. Трябваше да се подменят 20 000 печки, но засега има единствено 5 500 подадени заявления. Няма мерки, ориентирани към автомобилите, освен повишаване на данъците. Единственото, което се случи в София, е обществената поръчка за 8 млн. лв. за филтри – 2000 филтри по 4000 лв. единия. Това е далавера без ефект, защото филтрите спират, когато се горят дрехи и пластмаса.
Обещаха, че ще контролират нерегламентираното изгарянето на боклуци, но всеки вижда дима от къщите в гетата, посочи Манолова. Тя подчерта, че проблемът не е само в столицата, но и в Русе, Враца, Пещера, Благоевград, кв. Тракия в Пловдив, Смолян. Във Враца, Пещера, Шумен и Девня се борят срещу инсталациите за горене на боклук, във Велико Търново, Русе, Бургас и Благоевград се борят срещу индустриални замърсители, заяви Манолова и допълни, че РИОСВ тотално неглижира проблемите с мръсния въздух и са се превърнали в слуги на МОСВ и икономически силните.
От „Изправи се.БГ“ искат да се промени законодателството, за да не се горят нискокалорични въглища и мокра дървесина, да няма енергийни помощи за твърди горива. Те се заканват, че ще ограничат вноса на отпадъци от трети страни, ще затегнат режима за съхраняване на отпадъци и ще въведат тотална забрана за създаване на нови инсталации за горене на боклук.
Ще настояват и за наказателен фонд, в който общините замърсители, фирмите замърсители и държавата да плащат, че не осигуряват мерки за чист въздух. Средствата, внесени от нарушителите, да се използват за подмяна на уредите на твърдо гориво, за закупуване на мобилни станции за реално измерване на замърсяването на въздуха и закупуване на пречистватели на въздух за детските заведения, призова още тя.