„За 100 дни правителството в социалната сфера е 100% провал. При управлението на държавните фирми е 100% възпроизвеждане модела на ГЕРБ и ако не сключим нов договор с Газпром е 100% гаранция за мизерия и сибирски студ. (…) Освен факта, че има сформиран кабинет, който да отстрани Борисов и ГЕРБ от властта почти няма успехи на властта, които да можем да посочим. И това управление вече се пропуква и то не на принципна, а на чисто лобистка основа: корупцията в горския сектор, зърното, форсмажора, избора на управител на БНБ, съдебната реформа…Това е така заради феодализирането на властта и партийното овладяването на различните министерства.“
Това коментира председателят на гражданската платформа „Изправи се.БГ“ Мая Манолова по време на дискусия „Леви цели с десни мерки: 100 дни по-късно“ по повод първите 100 дни от кабинета на Кирил Петков, организирана от платформата „Политизирай това“.
Манолова не скри факта, че върху кабинета са се стоварили 5 кризи и една война: социална, икономическа, енергийна, ценова, здравна. Според нея обаче към момента рецесиите управляват властта, а не правителството управлява кризите. То просто върви след събитията.
Критиките си към властта лидерът на „Изправи се.БГ“ обобщи в два големи проблема: че вместо разграждане модела на ГЕРБ новото управление започна да възпроизвежда и надгражда порочния модел, както и разминаването между обещанията и действията на четворната коалиция. Според нея новото управление преповтаря схемите на ГЕРБ с държавните дружества – „черни каси“. Примери за това са разплащането на 60 млн. лева от нищожните договори на Автомагистрали, както и ВиК Холдингът, който продължава да преразпределя 1 млрд. лева, а „Държавна консолидационна компания“ /ДКК/ вместо властта да изпълнят обещанието си и да я закрият, я закичиха с нови партийни кадри на Нинова. Не е ясно и какво се случва с харченето на над 700 млн. лева за ремонт на язовири, идва пролет и пълноводието предстои.
„Вместо това корупционният модел с държавните дружества – черни каси се надгражда с нова грандиозна схема – още по-мегаломанска с предоставянето на предоставянето на 1,1 млрд. лв на едно малко държавно дружество в земеделието – първо „Сортови семена“, после „Врана“ с 20-ина служители – основно гледачи на животни, които ще търгуват близо 2 млн. тона зърно, фуражи и маслодаен слънчоглед от Софийската стокова борса, с чиито сделки комисията по ревизия се занимаваше и то с най-дейното участие точно на депутати от партията на Нинова. Отсега е ясно, че държавата ще купи на най-високи цени преди новата реколта, когато е ясно, че скоро цените ще паднат на половина и половината пари ще бъдат просто загубени. Ясно е и къде ще отидат парите – няколко големи бизнесмени, които бяха близки до предишната власт, клиенти и на комисията по ревизия, сега се оказаха приближени и до новата власт.“, обобщава Манолова.
Според нея вторият сериозен дефект на властта е разминаването между обещанията и действията на новите управляващи. Лидерът на „Изправи се.БГ“ беше категорична, че заблудата за най-социалния бюджет се изпари още преди окончателното му приемане. Инфлацията напълно „изяде“ така наречените мерки за повишаване на доходите. Първите „ударени“ бяха пенсионерите, които въпреки обещанията през януари получиха по-малко, отколкото през декември. Потърпевши бяха и работещите бедни, за които ръстът на минималната заплата с 60 лева отдавна е изконсумиран от инфлацията, а четирите партии в коалицията забравиха обещанията си да въведат необлагаем минимум, което щеше да остави в джобовете на хората с най-ниски доходи поне по още 70 лева. Бяха излъгани и хората с увреждания, че Законът за личната помощ ще бъде възстановен в истинския си първоначален вид. Ощетени бяха и дребните земеделски производители с осигуровките и евросубсидиите, както и малкият бизнес, изправен срещу високите сметки.
Очакваната битка с монополите се оказа просто пропаганда, смята Манолова. Не спря повишаването на цените на мобилните оператори, битката с коректорските фирми беше забравена, а 100% компенсации за скъпия ток получиха само монополните дружества.
Лидерът на „Изправи се.БГ“ припомни и обещанието за нулева корупция на властта, но до момента няма движение по десетките сигнали, изпратени от комисията по ревизия – Автомагистрали, Турски поток, газовата връзка, спекулациите на енергийната борса, Топлофикация, далаверите с боклука, източването на държавния резерв. Според Манолова единствено МВР е образувало проверки, но от Прокуратурата няма действия, нито резултати. Справедливост по тези случаи е възможно едва след реформирането на съдебната система и махането на Гешев, заключи Манолова. Според нея всички знаят, че главният прокурор пази Борисов и че държавното обвинение пази ГЕРБ. Въпросът към управляващите е защо ангажиментите в графата „спешно“ в коалиционното споразумение за съдебната реформа не се изпълняват: смяната на ВСС, който трябва да смени главния прокурор, смяната на инспектората, законът за КОНПИ.
На този фон лидерът на „Изправи се.БГ“ завърши с предложенията на гражданската платформа за овладяване на кризите. Сред предложенията са 0% ДДС върху битовите сметки, горивата и хранителните стоки и лекарствата, премахване на акциза върху горивата, нови правила на енергийната борса, за да спрат спекулациите там, нови правила за формиране на енергийния микс, така че половината от евтиния ток от АЕЦ „Козлодуй“ да отива за битовите потребители, реформа във ВиК сектора, така че да не се допуска драстично увеличение на цената на водата, както и въвеждане на таван на цените на основни хранителни продукти.
По думите на Манолова такива мерки са въвели всички правителства в Европейския съюз с изключение на българското, включително и пряка финансова помощ – 300 евро в Гърция, 500 евро в Полша на уязвимите домакинства. Лидерът на „Изправи се.БГ“ в заключение призова този 1,1 млрд. лв. вместо за схема със зърното да отиде за българските домакинства.