Мария Габриел: Науката и иновациите в Европа изискват координация и сътрудничество

0
45
Мария Габриел
Мария Габриел. Снимка: Facebook

21 000 участници от над 105 държави се включиха в провелото се в Брюксел трето издание на Европейските дни на научните изследвания и иновациите. Това е най-мащабното събитие в Европа, което обединява правителствата, индустрията, академичните среди, бизнеса, гражданското общество. Мотото на тазгодишното издание е “От наученото от миналото към създаване на по-добро бъдеще”.

„Европейските дни на научните изследвания и иновациите са не само равносметка на постигнатото. Те са ключов момент за изграждане на устойчиво бъдеще. Всяка поука, извлечена в миналото, е свързана с ново предизвикателство и предлага нови решения. Имаме брилянтни научни изследователи, новатори и университети във всички региони на Европа, с чиито постижения се гордеем и които трябва да подкрепяме. Най-амбициозната програма за научни изследвания и иновации в света „Хоризонт Европа“ е нашият силен инструмент с редица нови инициативи като мисиите, Европейския съвет по иновациите, алиансите на европейските университети. Необходими са ни добра координация и сътрудничество за постигане на по-добри резултати“, коментира българският еврокомисар Мария Габриел.

Тя подчерта, че съвместното проектиране на програма „Хоризонт Европа“ е важна стъпка, но тя трябва да бъде последвана и от действия за съвместно изпълнение на програмата, както и от последващи съвместни действия за мониторинг. Ангажирането на регионите и европейските граждани в процеса на прилагане на инициативите е много важно за повишаване на осведомеността за научните постижения и даване на импулс за практическо прилагане на иновациите в индустрията и обществото.

„Регионите ни дават конкретни примери за това как да се поставят гражданите в центъра, как да се подпомагат малките и средни предприятия и как да се създават работни места в резултат на научните постижения и иновациите“, заяви Мария Габриел.

Според нея е важно да се постигнат ефективни взаимодействия между програма „Хоризонт Европа“, Механизма за възстановяване и устойчивост и фондовете на политиката на сближаване, за максимално въздействие на инвестициите в подкрепа на по-устойчива, екологична и цифрова Европа. Европейското научноизследователско пространство трябва да бъде по-тясно свързано с регионите и индустрията.

Европейският пакт за научни изследвания и иновации ще засили сътрудничеството между държавите членки за дефиниране на постижими общи цели и стратегическо насочване на инвестициите, с цел осигуряване на технологичен суверенитет и лидерство на Европа в областта на науката и иновациите. Мария Габриел открои и ролята на Европейския съвет по иновациите като бъдещата „фабрика за еднорози“ на ЕС за преодоляване на фрагментираността в регионалните иновационни екосистеми и улесняване на достъпа до финансиране за бизнеса.

„От всички нас зависи да превърнем знанията в основа и инвестиция за устойчивото възстановяване на Европа. Продължаваме да работим заедно за Европейска стратегия за университетите. Поставяме високите постижения в центъра на нашите знания, като стремежът ни е да гарантираме достъпа им за всички региони и граждани. Това е от решаващо значение за създаването на силна паневропейска иновационна екосистема и за превръщането на ЕС в движеща сила за наука и иновации в света. Работейки съвместно, можем да мобилизираме инвестиции и ресурси за важните цели“, коментира още българският еврокомисар Мария Габриел.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments