В Брюксел се проведе Срещата на върха на Европейския съвет по иновациите. Това е най-мащабното събитие в Европа, което обединява новатори, научни изследвали, предприемачи и инвеститори, съобщиха от Представителството на Европейската комисия /ЕК/ в България. Събитието беше открито от българския евромисар Мария Габриел.
Акцент е и новата иновационна й програма и първата среща на „Коалицията за поемане на ангажименти“, която ще изпълнява основните дейности на програмата.
„Европейската иновационна програма задава нов курс как да превърнем Европа в лидер в новата дълбоко технологична вълна от иновации. Европейският съвет за иновации има ключова роля в изпълнението на дейностите на програмата, осигуряването на достъп до финансиране и създаването на приобщаваща европейска иновационна екосистема, в центъра на която са талантите, регионите и младите хора. Той е инструментът, който ще ни помогне да реализираме потенциала на Европа в сферата на дълбоките технологии“, посочи Мария Габриел.
Европейският съвет по иновациите /ЕСИ/ вече е подпомогнал над 5000 стартъпи от цяла Европа с над 4,3 милиарда евро инвестиции. Тези стартъпи са привлекли 10 милиарда евро за последващи инвестиции и успешно се разрастват на пазара.
През 2022 г. ЕСИ е подкрепил и създаването на 12 „еднорози“ (технологични лидери). На Срещата на върха на ЕСИ бе обявена и новата работна програма за 2023 г., която ще предостави подкрепа за европейските иноватори и стартъпи на стойност над 1.6 милиарда евро. Новост е и схемата „Следващо поколение таланти в иновациите“, чиято цел е да даде нови възможности за реализация в сферата на иновациите на над 600 стажанти.
В рамките на Срещата на върха на ЕСИ се проведе и първата дискусия на „Коалицията за поемане на ангажименти“ на новата иновационна програма. Коалицията представи първите си идеи за дейности за подобряване достъпа на стартъпите до финансиране и разрастването им, подкрепата за младите таланти и свързването на регионалните иновационни екосистеми в Европа. Мария Габриел насърчи всички желаещи да се присъединят и бъдат активни участници в Коалицията.
„Свързаност, принос и съвместно създаване на решения – това е силата на новата иновационна програма. От този момент преминаваме от процес на съвместно създаване към съвместно реализиране на програмата. Очаквам заедно да създадем „иновации произведени в Европа“, а Европейският съвет по иновациите да бъде двигател за подкрепа на бъдещите технологични шампиони“, заяви българският еврокомисар.