Проблемите с недостига на лекарства са трупани с години. Това коментира пред „БНР“ адвокат Мария Петрова, която е специалист по медицинско право.
Тя обясни, че според действащото в момента законодателство оценка за недостига се прави, едва когато количествата паднат под 65% от необходимите за задоляване на потребностите. Взима се период от един месец, а самото изчисление обхваща последната половин година.
Но сега при грипната епидемия потреблението на определени лекарства вече е много по-различно от това през летните месеци. Освен това на пазара навлизат и нови медикаменти, което води до това едно лекарство понякога да стане широко популярно и да придобие масовост.
Петрова посочи, че има и позитивни промени и една от тях е, че медикаментите са видими като наличност по складовете. А това да се търси оправдание в търговската тайна според нея не е добро решение.
Адвокатът посочи още, че Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ е добре като замисъл, но е изпълнена безкрайно лошо. И всичко това по нейните думи я лишава от съдържание. Така например, тя може да стане независима и не само да налага санкции, но и да прави обучения и да участва в създаването на нормативната уредба.
Що се отнася до медицинските стандарти според Петрова те са правят лобистки и са едни неангажиращи текстове, които се изготвят от хора, нямащи юридическа грамотност. Така ръцете на самата изпълнителна агенция „Медицински надзор“ са вързани. А липсата на стандати се явява пречка за правата на пациентите и за работата на самите лекари.