Марияна Николова: Подкрепяме създаването на „бързи зелени коридори“

0
154
Марияна Николова
Марияна Николова. Снимка: Министерство на туризма

Министърът на туризма Марияна Николова обяви, че подкрепяли създаването на „бързи зелени коридори“ за ваксинирани и хора, които вече са преболедували COVID-19. Според нея по този начин щяла да се възроди туристическата екосистема и международната мобилност. Изявленията на Николова е било направено по време на Видеоконференция на високо равнище на министрите на туризма на Европейския съюз. В нея участваха още Тиери Бретон, еврокомисар за вътрешния пазар, Зураб Пололикашвили, генерален секретар на Световната организация по туризъм и Глория Гевара, председател на Световния съвет за пътувания и туризъм.

Създаването на привилегии за ваксинираните и преболедувалите коронавирусната инфекция може да доведе до дискриминация спрямо останалите граждани. Още повече, че имунизирането за момента е напълно доброволен акт. Това би трябвало да означава, че хората няма да бъдат с по-малко права от тези, които са си поставили ваксина. Сега излиза, че това може и да не е така. Трябва да се подчертае и фактът, че според последните проучвания близо 52% от българските граждани категорично не желаят да се ваксинират. Други над 36 на сто все още се колебаят, а правата им трябва да бъдат защитени. 

Марияна Николова е казала още, че България счиота, че идеите за национални планове за възстановяване и устойчивост са от съществено значение за постигането на решаващите за туризма цели.

Тя е посочила, че акцентът е поставен върху устойчивото развитие и цифровизацията и ние вярваме, че тези основни цели ще поставят основите за началото на възстановяването и бъдещото развитие в сектора. Считам, че е необходимо да се разработи цялостна европейска стратегия за развитие на туристическия сектор в съответствие с целите на член 195 от Договора за функционирането на ЕС, уточни тя. И подчерта, че конкретните дейности за улесняване насърчаване на благоприятна среда за развитие на субектите в туристическия сектор следва да бъдат подкрепени със специални финансови възможности и подкрепа от европейски фонд за туризъм.

Тя поясни, че в контекста на COVID-19 най-отчетливите тенденции, наблюдавани в туризма в България, са: неотдавнашното развитие на вътрешния туризъм, тенденцията за преминаване към други видове транспорт, които спадат към по-безопасните и персонализирани видове, повишен интерес към СПА, уелнес, медицински и балнео туризъм, както и ориентиране към по-малките курорти и места за настаняване с по-малък капацитет.

„Трябва да работим за координирано възстановяване на отрасъла„, посочи Зураб Пололикашвили. И допълни, че наближава лятото и хората ще искат да пътуват, за което ще допринесе и васкинацията

„Необходимо е да работим заедно, да гарантираме безопасността, да имаме ясни правила, за да може хората в Европа да пътуват, коментира Глория Гевара. По думите й важно е да бъдат намерени решения, свързващи нашите държави, за което са много важни протоколите. Според нея единния протокол ще гарантира безопасност. Гевара обясни още, че е нужно гражданите да възстановят доверието си, за да се възстановят пътуванията. Не бива да има затварянето границите, но е важно пътуванията да са сигурни, акцентира Тиери Бретон. Той припомни, че през миналата година ЕК е предприела мерки за подпомагане на туризма, като бяха отпуснати 172 млн. евро грандове. Той подчерта, че ваксинационните сертификати ще играят важна поля за свободното придвижване. Важно е бързо да бъдат предприети общи стъпки, за да сме готови до лятото, така ще може да помогнем на туризма да се постигне желания рестарт“, заяви още еврокомисарят.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments