Предложението за провеждане на местен референдум по повод намерението на община Ямбол за поемане на дългосрочен дълг е незаконосъобразно, тъй като влиза в разрез с разпоредби от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Това е заключението на правната комисия към местния Общински съвет.
Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ към регионалното министерство направи проверка на списъците със 7 627 души, поискали референдума. Оказа се, че във внесените на 28 февруари от Инициативен комитет листи има над 1100 подписа на мъртъвци, изтърпяващи наказание „лишаване от свобода“, чужденци и без постоянен адрес в Ямбол.
Така броят на коректните данни е за 6456 души. Общият брой на лицата с избирателни права с постоянен адрес на територията на общината е 69405. Следователно предложението няма пряк ефект да задължи Общинския съвет да насрочи провеждане на допитването, подписите са на по-малко от една десета от гражданите с избирателни права в Ямбол.
Всъщност, тълкуването на правната комисия в местния парламент е, че решението дали общината да вземе дълга от 9 милиона лева е в противоречие със Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Това е така, защото този заем е част от приетия още в края на януари бюджет на Ямбол за 2019 година.
А според цитирания закон, чрез местен референдум не могат да се решават въпроси на общинския бюджет. Това съответно води и до незаконосъобразност на предложението за референдум. Становището на комисията и на кмета Георги Славов са внесени в общинския съвет. Той ще се произнесе по предложението за референдум на заседание на 29 март.