Масивно вулканично изригване и цунами удариха Тонга и Тихия океан. Какво се знае до момента?

0
170
Изригване на вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай
Изригване на вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай. Снимка: Pacifica Weather & Tropical Cyclone Updates, Facebook

Подводен вулкан близо до Тонга изригна за трети път в рамките на четири дни, потенциално заплашвайки способността на полетите за наблюдение да оценят щетите на тихоокеанската островна държава след масивното изригване и на цунами в събота, “CNN”.

Австралийската метеорологична служба съобщи, че в понеделник е имало „голямо изригване“ във вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай, но не са издадени предупреждения за цунами. Според експерти изригването в събота е вероятно най-голямото, регистрирано, където и да е на планетата от повече от 30 години. Драматични изображения от Космоса заснеха изригването в реално време, след като огромни струи пепел, газ и пара бяха изхвърлени на до 20 километра (12,4 мили) в атмосферата – и вълни цунами бяха изпратени да се разбият в Тихия океан.

В социалните медии кадри показват хора, които бягат, докато вълните наводняват столицата на Тонга Нукуалофа, а следобедното небе стана тъмно като катран заради тежкия облак пепел. Вълни цунами също са регистрирани на хиляди мили по западното крайбрежие на Съединените щати, в Перу, Нова Зеландия и Япония. В Перу най-малко двама души са загинали, след като бяха пометени от високи вълни.

Все още не се съобщава за масови жертви, но хуманитарните организации са загрижени за замърсения въздух и достъпа до чиста вода за хората в отдалечените острови на Тонга. При липса на комуникации Австралия и Нова Зеландия изпратиха полети, за да проучат щетите. Ето какво знаем за изригването, пише изданието.

Къде се намира вулканът Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай в Тонга?

Тонга е полинезийска държава с повече от 170 острова в южната част на Тихия океан и дом на около 100 000 души. Това е отдалечен архипелаг, който се намира на около 800 километра (500 мили) източно от Фиджи и на 2380 километра (1500 мили) от Нова Зеландия.

Вулканът Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай, на около 30 километра (20 мили) югоизточно от остров Fonuafo’ou в Тонга, се намира под водата между два малки острова на около 2000 метра (6500 фута) височина от морското дъно, с около 100 метра (328 фута), видими над морското равнище. Изследователите твърдят, че е изригвал редовно през последните няколко десетилетия.

През 2009 г. изригване изпрати струи пара и пепел във въздуха и образува нова земя над водата, а изригването през януари 2015 г. създаде нов остров с около 2 километра широк – ефективно свързващ Хунга-Тонга и Хунга-Хаапай острови. Последното изригване започна през декември 2021 г., като струи от газ, пара и пепел се издигат на около 12 километра (7,5 мили) във въздуха. Вулканът изригна отново на 14 януари, а масивно изригване на 15 януари изпрати ударни вълни по целия свят и предизвика вълни цунами в Тихия океан.

Къде удари цунамито?

Изригването причини цунами на най-големия остров в Тонга, Тонгатапу, с вълни, регистрирани на 1,2 метра (около 4 фута) близо до град Нукуалофа, изливащи се по крайбрежните пътища и наводняващи имоти в събота. Предупрежденията за цунами влязоха в сила в тихоокеанските островни държави, включително Фиджи, Самоа и Вануату. Кадри от земята във Фиджи показват хора, които бягат към по-високо място в столицата Сува, когато големи вълни ударят брега.

Предупреждения и съвети за цунами също бяха издадени от части от Нова Зеландия, Япония и Перу, до Съединените щати и Британска Колумбия в Канада.

В Япония, североизточната префектура Ивате се наблюдаваха вълни с височина до 2,7 метра (9 фута) и множество по-малки цунами са докладвани на много други места, според обществената телевизия NHK. До неделя следобед всички предупреждения за цунами бяха отменени в Япония. Изригването също изпрати вълни до западното крайбрежие на САЩ, като някои надвишават 3 и 4 фута височина, според офиса на Националната метеорологична служба в Сан Диего. Вълни цунами бяха усетени в Калифорния, Аляска и Хавай.

Какво се случва с облака пепел?

Гигантски облак от вулканична пепел покри Тонга през уикенда, превръщайки следобедното небе в тъмно и покривайки Нукуалофа в гъста пяна от вулканичен прах в събота. Организацията Save the Children каза, че запасите от питейна вода могат да бъдат замърсени от пепелта и дима и непосредствената грижа в Тонга е за безопасността на въздуха и водата. От своя страна облакът от пепел се носеше на запад и се виждаше над Фиджи, Вануату и Нова Каледония в неделя. До понеделник той достигна австралийския Куинсланд, според щатската метеорологична служба. Бюрото по метеорология на Куинсланд написа в Twitter:

„Ако сте забелязали особено зашеметяващ изгрев, това е слънчевата светлина, разпръсната от вулканична пепел от изригването в #Тонга.

Пепелта попречи на австралийски разузнавателен полет да излети за оценка на щетите в ранните часове на 17 януари, въпреки че полетът излетя по-късно същата сутрин. Няколко полета от Австралия, Нова Зеландия и Фиджи до Тонга бяха отложени заради облака пепел.

Ранните данни показват, че вулканичното изригване е било най-голямото след взрива през 1991 г. в планината Пинатубо във Филипините, каза за Радио Нова Зеландия базираният в Нова Зеландия вулканолог Шейн Кронин. Кронин, цитиран от Ройтерс, каза:

„Това е изригване, което се наблюдава най-добре от космоса.

И допълни:

„Голямото и експлозивно странично разпространение на изригването предполага, че то е може би най-голямото от изригването на Пинатубо през 1991 г.“

Какъв е мащабът на опустошението?

Засега няма съобщения за масови жертви в Тонга и степента на щетите остава неизвестна, тъй като комуникациите – особено на отдалечените острови – все още не са възстановени. Тонга „се нуждае от незабавна помощ, за да осигури на своите граждани прясна питейна вода и храна“, каза председателят на Камарата на представителите лорд Факафануа в изявление, публикувано в социалните медии. Той каза, че „много райони“ са били засегнати от „значителен вулканичен пепел“, но „пълният размер на щетите върху живота и имуществото в момента не е известен„.

Премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн каза на 16 януари, че вълните цунами са оказали „значително въздействие“ върху Нукуалофа, като на брега са извити лодки и големи камъни. Тя заяви:

„Магазините по крайбрежието са повредени и ще е необходимо значително почистване.

Основният подводен комуникационен кабел също е бил засегнат, вероятно поради загуба на захранване.

Министърът на Австралия за международното развитие и Тихия океан Зед Сеселя каза, че в Тонга има „значителни имуществени щети“, включително по пътищата и къщите. Той каза, че все още има „много ограничена, ако има такава“ информация, идваща от външните острови.

Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец заяви, че нейните екипи са на място и разполагат с достатъчно запаси в страната, за да издържат 1200 домакинства. Кейти Гринууд, тихоокеанският ръководител на делегацията на IFRC, каза пред „Агенция Ройтерс“:

„От малкото актуализации, които имаме, мащабът на опустошението може да бъде огромен, особено за отдалечените острови.“

Силите за отбрана на Нова Зеландия изпратиха самолет Orion за Тонга на мисия за наблюдение, за да оцени щетите. Ардърн каза, че страната е поела първоначалните 340 000 долара за доставки на помощ, техническа поддръжка и подкрепа на местната помощ.

Австралия заяви, че се готви за допълнителна подкрепа със самолет, натоварен с хуманитарни доставки, като вода и санитарни комплекти, готов да достави в Тонга, когато условията позволяват.

Китай и самоуправляващият се остров Тайван заявиха в отделни изявления, че са готови да окажат помощ по искане на Тонга.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments