Милиардерът Илън Мъск предлага да продължи с първоначалната си оферта от 44 милиарда долара, за да направи Twitter Inc (TWTR.N) частна компания, показаха документи за сигурност във вторник, призоваващи за прекратяване на съдебно дело от компанията за социални медии, което можеше да го принуди да плати, независимо дали иска или не, пише „Агенция Ройтерс“.
Споразумение ще постави най-богатия човек в света начело на една от най-влиятелните медийни платформи и ще сложи край на месеците на съдебни спорове, които навредиха на марката на Twitter и подхраниха репутацията на Мъск за непостоянно поведение.
Мъск, главният изпълнителен директор на производителя на електрически автомобили Тесла, ще поеме компания, която първоначално се ангажира да купи през април, но скоро сделката се провали. Късно във вторник той написа в Twitter, че закупуването на социалната платформа ще ускори амбицията му да създаде „приложение за всичко“, наречено X.
Подновената оферта идва преди дългоочакваната среща между Мъск и Twitter в Канцеларския съд на Делауеър на 17 октомври, в която компанията за социални медии трябваше да поиска заповед, нареждаща на Мъск да приключи сделката за 44 милиарда долара.
Мъск изпрати на Twitter писмо в понеделник, в което обяви, че възнамерява да продължи със сделката при първоначалните условия, ако съдията от Делауеър спре производството. Източник, запознат с екипа на Twitter, каза пред Ройтерс, че на съдебно заседание във вторник сутринта съдията е поискал от двете страни да докладват вечерта.
Не стана ясно в този момент защо Мъск е избрал да се откаже от битката си, въпреки че някои посочиха планираното му отлагане. Ерик Тали, професор в Колумбийския юридически факултет, коментира:
„Той беше на път да бъде свален и щяха да излязат много неудобни факти.“
Twitter получи писмото на Мъск и възнамерява да приключи сделката на първоначалната цена, издаде говорител пред „Ройтерс“. Twitter не спомена дали е приела предложението на Мъск.
Мъск, който е един от най-известните потребители на Twitter, заяви през юли, че може да си тръгне без наказание, тъй като броят на бот акаунтите е много по-висок от извадката на Twitter за по-малко от 5% от потребителите. Ботовете са автоматизирани акаунти и тяхното използване може да доведе до надценяване на броя на хората в услугата, което е важно за рекламните цени и общата стойност на социалната платформа.
На 27 септември юридическият екип на Twitter потвърди, че учени, наети от Мъск, оценяват броя на фалшивите акаунти в платформата на 5,3% и 11%. Пред съда адвокатът на Twitter Брадли Уилсън изтъкна:
„Нито един от тези анализи, доколкото можем да кажем, не подкрепи дистанционно това, което Мъск каза на Twitter и оповести пред света.“
Първоначалната сделка беше „много удобно за продавача споразумение, от което би било много трудно да се излезе“, смята Адам Бадауи, професор по право в Калифорнийския университет в Бъркли. Според него Мъск е осъзнал, че „по всяка вероятност това ще доведе до принуждаването му да затвори на 54,20 долара на акция“.
Мъск беше сравнително тих в Twitter през деня, но късно във вторник той туитна, че „Twitter вероятно ускорява X с 3 до 5 години“. Това затвърди предложенията, които той направи на служителите на Twitter през юни за създаване на „супер приложение“ или пазар за различни приложения и функции като WeChat, който е популярен в Китай. Мъск също каза, че иска да създаде функция за парични преводи.
Финансиране
Споразумението между двете страни би съживило страховете сред потребителите на Twitter относно плановете на Мъск за платформата, която отстрани видни политически консервативни гласове. Поддръжниците на Доналд Тръмп се надяват, че Мъск ще активира отново акаунта на бившия президент на САЩ, който беше забранен след атаката срещу Капитолия на САЩ от негови поддръжници на 6 януари 2021 г.
Мъск използва Twitter, за да предизвика полемика, включително в понеделник, когато представи мирен план за украинско-руската война, който предизвика бързо осъждане от президента на Украйна Владимир Зеленски.
Блумбърг беше първият, който съобщи, че Мъск е готов да плати първоначалната цена. Мъск също така призна, че предложението му зависи от спирането на съдебното производство.
Уреждане на първоначалната цена също би позволило на Мъск да финансира сделката без никакви усложнения. Ако Мъск и Twitter бяха предоговорили цената, това технически щеше да позволи на ангажираните поддръжници да се оттеглят.
Мъск вече е продал акции на Tesla на стойност 15,4 милиарда долара, след като се съгласи да купи Twitter.
Мъск също така е осигурил ангажимент за финансиране от банки – включително Morgan Stanley, Bank of America Corp, Mitsubishi UFJ Financial Group Inc (8306.T) и Barclays Plc (BARC.L) – за предоставяне на маржов заем от 12,5 милиарда долара в подкрепа на неговото придобиване на Twitter. Банките, които се съгласиха да финансират придобиването, вероятно ще загубят стотици милиони долари от сделката, тъй като ще се борят да привлекат инвеститори да купят дълга, предвид спада на пазарите след подписването на сделката.
Въпреки това, банките се съгласиха да осигурят финансирането, независимо дали могат да продадат заемите и да се изправят пред дълги правни шансове да се освободят от ангажимента за финансиране, според регулаторните документи.
Тъй като Twitter вече получи подкрепата на акционерите за продажбата на Мъск, сделката може да приключи бързо през следващите седмици, ако двете страни се споразумеят с първоначалните условия.