Масово децата у нас имат кариеси. От БЗС смятат, че родителите им не полагат достатъчно грижи за оралната им хигиена

Не водим достатъчно често децата си на профилактични прегледи, подчерта още медикът

0
143
Д-р Борислав Миланов
Д-р Борислав Миланов. Снимка: Искра.бг

Родителите не полагат достатъчно грижи за оралната хигиена на децата си. Това коментира секретарят на Българския зъболекарски съюз /БЗС/ д-р Борислав Миланов пред журналисти в Бургас по повод резултатите по Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години в Република България. Според него има създадени достатъчни условия децата да се лекуват по Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/. Нещо повече пакетът за деца е двойно по-голям от този за възрастни. Има възможности, но не се използват. Не повече от 22% от пациентите, които минават годишно по НЗОК са деца и ползват този пакет, изтъква той.

От раждането на детето родителите трябва да се обучат и да полагат определени грижи, свързани с устната хигиена на детето без значение дали се кърми или е на адаптирано мляко, категоричен е специалистът. По думите му грижите трябва да започнат още с пробиването на първия млечен зъб, когато детето е на 6 месеца. Става въпрос за съвсем обикновени манипулации, свързани с обтриване на зъбчето, уточни той. Той изтъкна, че създаването на трайни хигиенни навици води до добрите резултати.

И развенча един мит – това, че родителите имат лоши зъби, не означава, че и детето им ще има такива: „В България има над 10 000 лекари по дентална медицина, на челно място сме във всички европейски класации и има достатъчно възможности, за да се получи консултация.“

През 2010 г., когато стартира Програмата, е направено проучване, според което 96% от децата имат кариес в своите усти, както и, че е изключително висок процентът на нелекувания кариес и усложненията, които водят до загубата на постоянни зъби.

„В момента данните са различни, към по-добро са, но не може да се твърди и че има рязък скок, към който се стремим – този процент от 90 да падне на минимум 40-50%. Данните за 96% са от 2010 г., когато е направено скринингово проучване, обхванало 20 076 деца и на базата на три възрастови категории беше установено това нещо от преподаватели в трите факултета по Дентална медицина. /…/ Първите деца, които бяха обхванати от програмата преди 14 години по тази програма бяха на 7 години. Сега са на 21 години и могат да се установят реални резултати и от добрата устна хигиена, и от доброто хранене, и от силанизирането на първите постоянни зъби, защото това нещо също е заложено като една много важна част от профилактиката, тя предпазва и създава условия да не се рушат зъбите в един период, в който те съзряват“, посочи той.

Преподавателите започнаха да включват образователни програми по темата в своите часове, в последните групи на детските градини се включват игри, които създават една много благоприятна атмосфера за децата да бъдат положени основите на правилните хигиени навици, коментира още д-р Миланов.

„Когато стартира програмата по данни на Националната здравна каса за едногодишен период на деца бяха извадени около 11 000 постоянно зъби. Знаете ли какво означава това? Трагедия! В момента не сме постигнали върха, който бихме искали, но с около 30% екстракцията е намаляла, тоест в момента се движим между 7000 и 8000 броя зъби, които се екстрахират заради усложнения на кариера, които се развиват, загуба на зъбни тъкани, разрушаване на имайла и т.н.“, сподели тревожната статистика той и продължи:

„Масовото развитие на кариеса при по-голямата част от децата започва на 5-годишна възраст и това се дължи на липса на всякакви хигиенни навици и грижа от страна на родителя. След това се разчита, че в детските градини и училищата и там се полагат грижи, достатъчно добри. Създават се едни навици и се повишава нивото на правилната устна хигиена. Но и децата се променят и в една възраст между 11 и 15 години – за тях няма авторитет, те са неуправляеми – приятелствата и улицата са тези, които създават в тях някакво поведенческо отношение към този проблем. Интересно е, че когато влязат във възрастта на съзряването – тогава, когато усетят, че трябва да контактуват със свои връстници от другия пол, това създава въпроси защо усмивката на единия е по-красива, а моята не е толкова красива. Тогава започват да проявяват активност.“

Не водим достатъчно често децата си на профилактични прегледи, подчерта още медикът.

Избраха ли председател на Народното събрание след поредния опит?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments