Лидерът на „Изправи се България!“ Мая Манолова говори във видео в нейния профил в социалната мрежа Facebook, в което отправи предложения към новите 240 народни представители, които са базирани на нейните срещи с гражданите.
„На първо място очакваме, че партиите в парламента ще спрат използването на войната за вътрешнополитическа употреба за дълбаенето на нови и още по-дълбоки разделителни линии и изкуствено създаване на мнозинства по външни линии. С две думи ще спрат да губят времето на хората по не толкова важни поводи и ще се заемат с най-важния за хората проблем, а той е как българските граждани ще преживеят през тежките и трудни есенни и зимни месеци“, посочи тя.
Манолова подчерта, че хората се жалват от ниските доходи, високата инфлация и липсата на подкрепа от страната на държавните институции. И допълни:
„Затова депутатите трябва да се заемат с доходите. Няма как да оцеляват семейства на хора, които работят на минимална работна заплата от 710 лева. Работещите бедни са над 700 000. Първата и най-важната задача е повишаването на минималната работна заплата. Издръжката на член от семейство трябва да е 1260 лева на човек. И това трябва да се случи още от 1 ноември с актуализация на бюджета. По отношение на пенсиите поредната гавра се случи и пенсионерите го изпитаха на гърба си и вместо да се сочат с пръст кой го е измислил трябва да се срамуват и ПП, и БСП, защото 2/3 останаха с нулево увеличение, а други имат под 1 лев. Така че от 1 януари преизчисление на пенсиите на базата на дохода от 2021 година. Защото леко е шизофренно поведението на депутатите от миналата коалиция.“
Манолова настоява и за въвеждането незабавно на таван на цените на бензина и дизела.
„Второто изключително важно, което влияе върху инфлацията, е цената на бензина и дизела. Ние твърдим, че спекулативно те са по-скъпи с левче и тъй като имаше и други партии, които бяха на същата позиция, призоваваме да се внесе предложение за таван. Третият голям проблем са битовите сметки. Ние сме категорично против намерението за въвеждането на две тарифи за електричеството. Това би поставило под риск оцеляването на стотици хиляди български семейства през зимата. Нищо не налага повишаването на цената на тока“, обясни тя.