Мая Манолова в момента се сочи за едно от лицата на промяната у нас. Тя е лидер на „Изправи се БГ! Ние идваме!“ и като такъв твърди, че иска системата да претърпи кардинална ревизия, да се скъса с далаверите, олигархията и едноличната власт.
Но дали наистина е така? Отговор може да бъде потърсен в миналото на Мая Манолова.
Мая Манолова е била депутат от „Коалиция за България“ в 40-то и 41-то Народно събрание. Била е народен представител и зам.-председател на 42-ия парламент. Така Мая Манолова на практика е една от тези, които прескачат от партия в партия.
Тя „скъсва“ с БСП, когато е избрана за омбудсман на Република България на 30 юли 2015 година. Номинацията е одобрена със 120 гласа „за“ срещу 82 гласа за дотогавашния омбудсман и кандидат за втори мандат Константин Пенчев. Така Манолова става национален обществен защитник с гласовете на ГЕРБ. Факт, който няма как да бъде скрит или отречен.
Избирането й за омбудсман е съпроводено с интересни събития, които дават повод да се заговори в публичното пространство за опит за договорка между ГЕРБ и БСП. По същото време тогавашният министър на правосъдието Христо Иванов предлага промени в Конституцията.
„Гласува в парламента против съдебната реформа, предложена от Христо Иванов, който веднага след това извърши безпрецедентен акт като подаде оставка като министър на правосъдието поради неслучила се политика“, написа по този повод преди време в профила си в социалната мрежа Facebook общинският съветник от „Демократична България“ Методи Лалов.
В качеството си на депутат от БСП Мая Манолова извърши няколко скандални акта, които говорят за нейната персона в политически аспект. На първо място тя е вносител на законодателната промяна, станала известна като поправката „Ванко 1“. Тя е от 2006 година в 40-ото Народно събрание.
Мая Манолова е известна и с гласуването си и предложението си Делян Пеевски да стане председател на Държавната агенция „Национална сигурност“ /ДАНС/. Този скандален акт е един от тези, които доведоха до масови протести, които свалиха правителството на Пламен Орешарски от власт.
Методи Лалов обвинява още Мая Манолова, че в качеството й на председател на Комисията за взаимодействие с гражданските организации към Народното събрание е осуетила опитите да се подобрят разпоредбите на Изборния кодекс.
Мая Манолова е основно действащо лице и в аферата „Костинброд“, която доведе до безпрецедентно нарушаване на деня за размисъл. Тя се случи през 2013 година и доведе до сериозна загуба на гласове в полза на ГЕРБ.
Мая Манолова ще бъде запомнена още като адвокат на бизнесмена на Христо Ковачки, а според Методи Лалов тя е била и в онези кръгове в БСП, които са били близки до братя Галеви. Такова обвинение срещу нея отправя преди време и Бойко Борисов, който посочва, че братя Галеви са й помогнали през циганските лидери по време на местните избори в София, на които Манолова е кандидат за кмет.
В качеството си на омбудсман Мая Манолова извършва скандално действие, свързано с водата на част от циганите в квартал „Победа“ в Бургас. Тя изпраща писмо до тогавашния областен управител Вълчо Чолаков, кмета Димитър Николов и ръководителя на ВиК-Бургас водата на неплатилите своите сметки да бъде пусната, защото това застрашавало здравето и дори на живота на някои от тях.
Тук възникват няколко важни въпроса – на какво основание Манолова иска водата да бъде опростена и циганите да не плащат? Ако друг човек не си плати водата и му бъде спряна, дали тя ще се застъпи по този начин и за него? Освен това излиза, че по този начин Мая Манолова защитава нарушенията и ги оправдава вместо да търси начин да бъдат разрешени и да не се повтарят.
Така вместо да се застъпи за пенсионерите Манолова се застъпва за протестиращите пред Община Бургас индивиди, които са натрупали огромни задължения и много време не са плащали.
Ако българин не си погасява редовно сметките за вода, то тя или ще му бъде спряна, или институциите ще се задействат срещу него. Но при малцинствата ситуацията е съвсем различна и е важен фактът кой позволява тя да бъде такава – дали е директорът на ВиК-Бургас, дали някой му се е обадил или е някаква друга причината?
Самата Мая Манолова в качеството си на омбудсман иска на практика да бъде извършено незаконно действие като настоява водата да бъде пусната, без да са платени натрупаните огромни задължения. За това свидетелства документ, с който Искра. бг разполага.
Тук възниква и въпросът как да вярваме на такъв човек и да гласуваме за него при този болезнен опит от нейното близко и по-далечно минало?