МБАЛ-Велинград с 1 250 000 лева дългове и 7 дела за фалшиви сертификати

0
573
МБАЛ-Велинград
МБАЛ-Велинград. Снимка: Архив

Срещу МБАЛ „Велинград“ се водят седем дела за предоставяне на фалшиви сертификати, с които са били усвоени неправомерно пари от бюджета на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/, искове, задължения за повече от 1 млн. лева и нерегламентирано сключени договори – това са само част от констатираните нарушения в общинската болница в града, за които временно изпълняващият длъжността управител на лечебното заведение д-р Атанас Ташев алармира в доклад до Общинския съвет във Велинград. Чрез документа той уведомява председателя на Съвета Любомир Перчинков и кмета д-р Костадин Коев за констатациите си лечебното заведение и търси съдействие за разрешаването им.

„Може би това твърдение ще ви учуди, тъй като досега ви беше казвано, че болницата е в добро финансово състояние, но това не е така. Това е само на повърхността. Айсбергът е невидим под водата. След извършените вътрешни проверки се установи, че общата задлъжнялост на болницата се равнява на близо 1 250 000 лева.“, пише управителят в доклада, цитиран от „24 часа“.

Докладът е трябвало да бъде обсъден на сесията днес, но това е било отложено. В него е посочено, че НЗОК е завела седем дела срещу общинската болница заради фалшиви сертификати, с които са били неправомерно усвоени пари от Касата, като стойността на исковете е за приблизително 520 хил. лева. Д-р Ташев изтъкна, че практиката е НЗОК да печели подобни дела, което означава, че ако изгуби МБАЛ-Велинград няма да може да плаща възнагражденията на персонала за 2 месеца. Към тях се добавят и завишените режийни сметки.

„Сметката за декември е 59 000 лева, с 15 000 повече от ноември. Прогнозите за следващите месеци са на практика невъзможни, с оглед инфлацията и цените на тока“, изчислява д-р Ташев и изтъкна, че сериозен казус представлява нереално раздутият щат. По думите му МБАЛ-Велинград е най-големият работодател в района с 260 служители. Същевременно имало недостиг на медицински сестри на фона на поне 20 души получавали реални заплати без да ходят на работа или имало такива без квалификация, назначени на несъответстващи позиции.

Временно изпълняващият длъжността управител на МБАЛ-Велинград се е впечатлил и от възнагражденията на няколко души, които са били наети от предишното ръководство, които са се разписвали под „скандалните“ за ситуацията заплати 6000-7000 лева. По думите му липсва елементарна справедливост в заплатите. В резултат на това д-р Ташев е създал Комисия за детайлно обследване и оптимизация на щата. Предприел е и прекратяване на гражданските договори на служители, които имат и трудови договори с болницата. Той предлага да се провери финансовата и медицинската част от дейността на лечебното заведение.

Има нарушения и при воденето на документацията по отделенията, заяви д-р Ташев и добави, че е установил сключването на договори за различни стоки и услуги на стойност над 10 000 лева, подписвани директно с фирмите, без глоба от Велинградския общински съвет, което било нарушение на правилата за работа на управителя. Липсвали и процедури за сключване на обществените поръчки.

Казусът с тежкото състояние в болницата във Велинград се обсъжда от почти година в целия регион.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments