Мечтата на големите технологии за ИИ се превръща в „енергиен кошмар“ за Ирландия

Експерти предупреждават, че това може да доведе до негативни последици

0
23
AI, изкуствен интелект
AI, изкуствен интелект. Снимка: Pixabay

Разрастването на гладния за енергия изкуствен интелект /ИИ/ преначертава картата на центровете за данни в Европа – и Ирландия, сърцето на технологичната сцена на континента, информира „Politico“.

Експерти предупреждават, че това може да доведе до негативни последици. Когато потребителите гледат филм или проверяват електронната си поща, те се свързват с центрове за съхранение и пренос данни – физическия гръбнак на дигиталния свят. Тези „хранилища“ са се превърнали в стълб на икономиката на Ирландия, която е база на Европейския съюз /ЕС/ за много технологични компании.

Според неотдавнашно проучване на базираната в САЩ анализаторска компания Synergy Research Group Дъблин е третият по големина хипермащабен център за данни в света и най-големият в Европа. Хипермащабните центрове са големи доставчици на облачни услуги като Amazon, Microsoft и Google, които управляват огромни мрежи, съставени от хиляди сървъри за данни. Огромният апетит на изкуствения интелект за електроенергия, който се очаква да се удвои до 2026 г., може да принуди Ирландия да се откаже от титлата си на водеща фигура в тази сфера, тъй като енергийните мрежи на страната вече се затрудняват да отговорят на търсенето.

„Това е риск, който трябва да приемем много сериозно“, предупреди ирландският член на Европейския парламент Шон Кели, като изрази съжаление за големия провал, свързан с неуспешните опити да се модернизира и разшири в достатъчна степен мрежата и да бъда превърната в подходяща за днешната дигитализирана икономика.

„В резултат на това операторът на електроенергийната мрежа на страната EirGrid разглежда обстойно заявленията за изграждане на центрове за данни за от ноември 2021 г. насам“, обясни говорител на EirGrid. Той налага фактически мораториум върху новите центрове в района на Дъблин, който вече има силно концентрирана енергийна инфраструктура.

Печеливши и губещи

Тъй като технологичните гиганти Amazon, Microsoft и Google влагат милиарди в развитието на европейската инфраструктура за облачни услуги, която захранва изкуствения интелект, наличието на (в идеалния случай евтина и зелена) енергия може да се превърне в основен критерий при определянето на следващите им инвестиционни дестинации.

„Основните пазари на центрове за данни, т.е. места като Дъблин и Франкфурт, ще бъдат завладени от нуждата от енергия“, твърди Джеси Нофсингер, един от авторите на наскоро публикуван доклад на консултантската компания McKinsey, който прогнозира, че хипермащабните центрове за данни ще стимулират около две трети от търсенето на центрове за данни до 2028 г.

 „В много случаи ще видим, че центровете за данни трябва да се преместят на други места“, обясни още той.

Засега не е съвсем ясно кой ще се възползва най-много от преначертаването на тази карта на търсене и предлагане.

В доклада се подчертава, че държавите с изобилие от безвъглеродна електроенергия и пониски температури, което би намалило до минимум енергията, необходима за охлаждане на ИТ оборудването, биха могли да се възползват максимално от ситуацията, тъй като технологичните мултинационални компании искат едновременно да намалят разходите си за електроенергия и да постигнат целите за нулево нетно потребление. Скандинавските страни, с тяхното по-хладно време, и Франция, със своя солиден дял на ядрената енергия, могат да излязат начело, и Франция много добре  го знае.

„Трябва да имаме нисковъглеродна, евтина и контролируема енергия, защото все забравяме, че изкуственият интелект може да помогне за това. Това е приоритетът“, заяви неотдавна френският президент Еманюел Макрон пред списание „Variety“.

Присъединяването на България към еврозоната: Какво означава за икономиката и хората?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments