Смесването на векторна ваксина с РНК може да доведе до странични ефекти, заяви ръководителят на лабораторията в Берн доктор Аспарух Илиев. Той обясни, че не е прието да се смесват двата вида препарати, но се препоръчва в Германия и във Франция. Медикът коментира пред „БНТ“:
„От гледна точна на страничните ефекти, може да има неблагоприятни реакции. Няма категорични данни за ефективността на подобна комбинация. По-висока степен на имунна реакция е възможно при смесването на ваксини, но всичко е във сферата на спекулацията.“
Според него подобна комбинация ако работи, то тогава ще има по-голяма гъвкавост при имунизациите. Д-р Илиев разясни, че данните показват редките странични реакции, които се получават при първата доза. Той уточни, че втората доза позволява да се стабилизира имунният отговор. Ръководителят е категоричен, че дори и да се сложи определена ваксина в рамките на активна инфекция, няма как да се претовари имунната система. Лекарят допълни:
„Не създаването на антитела след преболедуване може да създаде проблеми при ваксинация. Хората, които изкарват вируса безсимптомно не означава, че имат по-малко антитела„.
Д-р Илиев обясни, че ваксината на „Johnson & Johnson“ има добри характеристики и ефективността ѝ е висока. При нея човек ще се ваксинира само веднъж годишно. Той заяви:
„Подозира се, че има хора с природна защита. Препоръчвам да не се прави умишлено заразяване“.