Доктор Мохамед Алибрахим работи в Центъра за спешна медицинска помощ в столицата. Разбирайки за земетресенията в Сирия и Турция, той потвърждава готовност да отпътува към засегнатите региони, за да помага на ранените, предава „БНТ“.
Медикът не е бил допуснат до засегнатите турски части, но заради сирийския си паспорт решава да пътува към родния си град Алепо. На 11 февруари той пристига с частни линейки от Варна в Сирия. Той споделя, че 12 години не се е прибирал в родината си заради войната, а сега всичко било разрушено.
„В началото имаше организация и в миналия четвъртък щях да замина за Турция. Обадиха ми се от Министерството на здравеопазването, от ЦСМП. Казаха ми, че набират хора за Турция. Отговорих да ме запишат в списъка. Трябваше да заминем в петък, но здравните власти отложиха пътуването заради някаква причина от Турция. Ходих при посланичката на Турция у нас, защото имам сирийски паспорт и не мога да замина за Турция. Казах, че ме има в списъка, в който са още 23-ма души. Исках виза. Накрая не ми дадоха виза.“, разказа той, добавяйки, че след нощна смяна, на 11 февруари е тръгнал с частни линейки от Варна.
Благодарение на сирийския народ са били осигурени одеяла и хранителни продукти, но има огромен недостиг на парамедици, медицински сестри и лекари. В лечебните заведения има много нуждаещи се от помощ.
Д-р Алибрахим споделя, че хората са се опитвали да разчистят отломките с голи ръце, тъй като нямат тежка техника.
„За съжаление сега съм в болница има много хора, защото под развалините вече надежда няма. Допреди два дена аз лично чух деца и хора под развалините, които казваха, че са живи, но не може да се стигне до тях, защото в Сирия няма инфраструктура, всичко е разрушено. Единствено са реагирали екипите от Русия, но те са 300 души, а разрушенията са на много места“, обясни той.
По думите му хората спят навън, защото ги е страх да се приберат или в автомобилите си, ако имат такива. Той сподели, че е свидетел на ужасна картина.