Високата смъртност се дължи на късното постъпване в лечебно заведение и на тежкото протичане на болестта при диабетиците, заяви д-р Васислав Петров, директор на МБАЛ „Иван Селимински“ в Сливен. Той работи в COVID отделението от 27 септември, за да помага на колегите си. Медикът коментира пред „БНР“:
„136 легла за COVID-19 сме разкрили, от тях 6 легла са интензивни, към момента са приети 127 човека и имаме 6 свободни легла, от които три са интензивни. В по-малките градове не може да разчитаме на помощ на колеги от други болници, както в София, защото ние в Сливен имаме още само 2 болници. Това е една частна болница, което също лекува такива пациенти, а също и филиалът на Военна болница в града, колегите там също работят активно. Така че, че ако не се включат лекарите от доболничната помощ, няма кой друг да ни помогне. Но това може да стане само доброволно и пожелание.“
Според думите на лекаря високата смъртност е започнала още в средата на август. В малките населени места смъртността се дължи на възрастни хора, а младите не се пазят и ги заразяват. Той уточни, че повечето пациенти постъпват в болница и с COVID и с пневмония. Д-р Петров заяви, че това са хора с диабет и наднормено тегло или други допълнителни заболявания и допълни:
„Тези с диабет могат да починат за часове. И при нас най-често постъпващите са неваксинирани. Само двама ваксинирани са постъпили, а от починалите за септември – 43-ма, нито едни не е бил ваксиниран.“
Д-р Петров поясни, че и при тях имат неваксинирани лекари. По думите му около 50% са ваксинираните медици и около 11% официално преболедувалите. Той е категоричен, че е трябвало да се въведе локдаун по-рано, но политическата обстановка не го е позволила и добави:
„И няма да го позволи най-вероятно, но точно сега е моментът да се въведе локдаун.“