Медицината е в траур: Загубихме изтъкнатия специалист проф. д-р Константин Чернев

Той е преподавател, обучил няколко поколения специалисти от цялата страна, лекар, спасил хиляди животи

0
93
Проф. д-р Константин Чернев
Проф. д-р Константин Чернев. Снимка: УМБАЛ "Софиямед", Facebook

Почина доайенът на хепатогастроентерологията в България и началник на Клиника в УМБАЛ „Софиямед“ проф. д-р Константин Чернев, д.м.н. На 80 годишна възраст ни напусна най-уважаваният и изтъкнат специалист в България, доайенът, посветил целия си професионален живот на хепатогастроентерологията, и началник на Клиниката по вътрешни болести и хепатогастроентерология в УМБАЛ „Софиямед“ от нейното основаване до днес, проф. д-р Константин Чернев, д.м.н.

Ще го помним винаги като блестящ и безкомпромисен лекар и професионалист, изявен академик, учен, преподавател и достоен човек, уважаван от цялата лекарска и академична гилдия. Преподавател, обучил няколко поколения специалисти от цялата страна, лекар, спасил хиляди животи, посочват от „Софиямед“ и добавят:

„Ръководството и екипът на УМБАЛ и ДКЦ-тата на „Софиямед“, както и всички лечебни заведения от групата на „Булфарма“ поднасят своите най-искрени съболезнования на семейството и близките на проф. Чернев. Загубихме доайенът и стожер на медицинския академизъм не само в голямото семейство на „Софиямед“, но на цялата медицинска общност. България изгуби един истински достоен Лекар и Човек. Поклон пред паметта му!“.

Кой е проф. д-р Константин Чернев, д.м.н.?

Проф. Чернев е роден на 23.03.1944 г. Произхожда от семейство на лекар и стари казанлъшки родове. Завършил е медицина във ВМИ Пловдив през 1969 г. и започва работа като ординатор по вътрешни болести в родния си град Казанлък.

След това работи като аспирант и асистент в Клиниката по гастроентерология в ИСУЛ и Института по хранене към БАН в София. По това време е и 3 г. Хумболдов стипендиант в ГФР, където прави 2 научни открития -за транспорта през базолатералните мембрани на хепатоцитите и механизъма на инхибирането на мукусната секреция от индометацин в стомаха. Заради това е награден с висока парична награда от Хумболдовата фондация за основаване на лаборатория в България.

След това е изпратен и основава Клиниката по гастроентерология към Медицински университет в Плевен. Впоследствие е ръководител на Клиниката по гастроентерология и Катедрата по пропедевтика на вътрешните болести, УМБАЛ „Александровска”. Има две клинични специалности – вътрешни болести и гастроентерология.

Проф. Чернев има докторска дисертация и дисертация за доктор на медицинските науки, като и двете са посветени на чернодробната патология. Той е дълги години национален консултант на България по гастроентерология и вътрешни болести. Бил е и 1г. гост доцент по линия на DAAD, както и гост доцент в Берлин и Дрезден, Германия. Специализирал е в институти и болници и в Тюбинген и Хановер, ГФР. Има и златен медал като гост лектор в Словения.

Отпечатани са над 250 негови научни труда, от които над 50 в чужбина. Автор и редактор е на редица медицински учебници и монографии. През последните 50 години е участвал във всички научни прояви по вътрешни болести и гастроентерология в България, в почти всички европейски и световни конгреси по гастроентерология и в многобройни специализирани и фирмени симпозиуми.

От 1983г. до 2012г. изнася системно лекции по гастроентерология и вътрешни болести. От 2012г. до момента е началник на Клиниката по вътрешни болести и хепатогастроетерология от основаването на болница „Софиямед“.

Проф. Чернев е бил секретар на българското дружество по гастроентерология, секретар на българската група по гастроинтестинална ендоскопия, член е на Комисията по медицина и стоматология при ВАК, секретар на Източноевропейски клон на международната академия на науките със седалище в Мюнхен – Германия, председател на научния съвет на Cytonet – България, Почетен председател на групата за проучване и лечение на хроничните вирусни хепатит в България, секретар на научната група за проучване на ГЕРБ, член на научния съвет на Училището по икономически и здравен мениджмънт.

Член е на български, европейски и световни организации по гастроентерология и ендоскопия, на Европейската и световна организации по гастроентерология, на Европейската и световна организации по хепатология, Европейски гастрохирургичен клуб, Световната асоциация по трансплантация, на Европейската група за проучване на инфекцията с хеликобактер пилори, на Международна академия на науките със седалище в Мюнхен.

Основните практически и научни интереси на проф.Чернев са в целия спектър на гастроентерологията и на хепатологията – диагностика и лечение на хронични хепатити, чернодробна цироза, рак на черия дроб, заболябания на стомаха, хранопровода, панкреаса, дебелочревните заболявания.

През 2022г. е удостоен от Българския лекарски съюз с приза „Лекар на годината“ в категорията “Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност“.

Награден е от УМБАЛ „Софиямед“ с титлата „Лекар-Доайен“.

Има водещи заслуги за въвеждането и утвърждаването на лечението на инфекцията с хеликобактер пилори, за лечението на хрoничните вирусни хапатити с интерферон, за въвеждането на ваксината срещу хепатит Б в България.

Светла му памет!

Традиционен курс за млади пулмолози: Спешните състояния са във фокуса на обучението

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments